10. yıl mı? Ne çabuk…

Memleket Gazetesi, 10. yılına yelken açarken, gazetenin ilk açıldığı ve devamındaki günleri hatırladım. Ömrümün on yıl öncesini. Bayilerden Memleket aldığım günler. TYB Konya Şubesi çerçevesinde ve vesilesiyle tanıştığım birçok yazar arkadaşım o dönem düzenli veya düzensiz aralıklarla Memleket’te yazıyordu.

Ya TYB Konya Şubesi bahçesindeki sohbetlerimiz gazetede arkadaşların yazılarına konu oluyordu ya da gazetede yazılanlar bir şekilde sohbetlerimizin konusunu oluşturuyordu. Konya’nın entelektüel gündemi üzerinde kuruluşunun üzerinden çok uzun süre geçmemesine rağmen hissedilir şekilde etki etmiş, gündem belirleyici pozisyonunu elde etmişti.

Bir gazete ömründe 10 yıl, bir açıdan hiç mesabesinde sayılabilirken bir başka açıdan ise önemli bir dönüm noktası hükmündedir. Aradan geçen zaman içerisinde beklenilen, kurumsallaşmasını büyük ölçüde tamamlamış, çizgisi ve tutarlılığı, kimliği ile şehrin belleğinde yer etmiş, kuruluş döneminde mazur görülebilecek olası sıkıntı ve acemiliklerini, hatalarını, artık geride bırakmış ve yayın çizgisi ve tirajını yukarılara doğru çekme istidadını gösteren bir yapıya bürünmüş olmalı; ajans veya bülten gazeteciliğinin ötesine geçerek özel haberleriyle merakı diri tutan bir çizgi tutturmalı, gerek haber gerekse yorumlarıyla gündem belirleme veya belirlenmiş gündeme yön verme gücünü kendinde görüp göstermelidir.

Memleket, yukarıda saydığım özelliklerin birçoğuna kısmen veya tamamen sahip olma istidadını gösteren ve benim de, her ne kadar düzenli aralıklarla yazamasam da, yazar kadrosu içinde bulunmaktan memnun olduğum bir gazetedir.

Okur ve/ya yazarı olarak gazetesinden umudunu ve beklenti çıtasını yüksek tutan bir düşünceye sahibim. Bu noktadaki beklenti, umut, öneri ve eleştirilerimi ilgili ve sorumluları nezdinde yeri geldikçe dile getiriyorum. Umudun ve beklentinin olmadığı yerde bulunmanın da bir anlamı yoktur zaten.

10 yıl öncesinde olduğu gibi sonrasındaki on yıllarda da kadrosu, etkisi, yayın çizgisi ve duruşuyla daha da güçlenen ve öz(ü)gürleşen, hakkın ve haklının yanında, safında yer tutan, tavır alan ve hakikati dile getirmeyi her şeyden üstün tutan bir Memleket’te buluşmak ve okumak dileği ile kuruluşundan günümüze değin emeği geçen herkese, özelde Sahibi Adem Alemdar’a ve Memleket’te yazmama vesile olan M.Ali Köseoğlu’na teşekkür eder, yeni yayın dönemini kutlarım.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.