Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Zor dostum zor

TRT yorumcusu keşke;“Konyaspor şu an alt sıralarda olabilir ama genç ve dinamik bir takım. Gelecek haftalarda, ligin ikinci yarısında çok can yakacaklar” deseydi. Maalesef Konyaspor yönetiminin, özellikle birkaç yöneticinin Angelov gibi saçma transferlerdeki ısrarı. Takım için “hayal kırıklığı” yorumları yapılmasına neden oldu. Başkan Ahmet Şan’ın yaptığımız görüşmedeki özeleştirileri de tamamen bu yöndeydi. Keşke olmasaydı ama kendisinin de bu transferlerde birinci derecede sorumluluğu var. İyi günde başkan olan kötü günde de başkandır. Neyse ki Hüsnü Özkara’nın gönderilmesinde ağırlığını koyarak zayiatın artmasını engelledi.

Adanaspor maçı öncaesi TRT yorumcusunun sözü yüzünden bunları yazmak zorunda kaldım. Maçın 10. dakikasında Angelov, Sinan ve Ali Zitouni gibi 3 yanlış transferin yapamadığını tek başına yapan M’billa golü atınca; sezon başında herkese danışıp tam tersini yapan yönetime, ekran başındaki Konyasporlular bir kez daha “selam” gönderdi. Maç öncesi dua eden ama serbest vuruşta adam paylaşmayı bile beceremeyen Ali Turan ile sakatlığı doğru dürüst geçmeden Erkan Sekman’ı oynatan ve yeniden sakatlanmasına neden olan Tayfun Türkmen’e de golden sonra ben selam gönderdim.

Şenol Akın’ın kontratakta bulduğu gol ise maçı tam anlamıyla yeniden başlattı. 20. dakikadan sonra Adanaspor’da anlamsız bir durgunluk başladı. Konyaspor, Serkan ve Şenol’un iyi oyunuyla orta sahada üstünlüğü ele geçirdi. Bu arada haftalardır kötü goller yiyen kaleci Kaya’nın iki net pozisyonda çok iyi çıkarışlar yaptığını da belirtmeden geçmeyelim.

Heyhat… Konyaspor’un Özkara döneminin hastalığı olan beraberliği koruma hevesine kapılması, kontralarda Ömer Ali ile Erdal’ın yokları oynaması, Ali Turan’ın M’billa’nın yanına bile yaklaşamayacak kadar kötü savunma yapması, Adana’nın golünü kaçınılmaz hale getirdi. Geçen yıl Konyaspor’u şampiyonluktan eden M’billa Yeşil Beyazlı taraftarların umutlarına bir darbe daha vurdu.    

Konyaspor’un sorunu gol atamaması. En başta bahsettiğim transfer hatalarına rağmen çok kötü bir takım yok. Bu gol sorununu çözmenin en basit yolu devre arasında çok iyi bir golcü almak ve tutması için dua etmek. O zamana kadar ise kadar Neca’yı en iyi şekilde kullanmak. Defans oyuncuları ve ön liberolar kazandıkları topları O’nunla daha çok buluştursalar kanatlardaki hızlı oyuncular ve Recep Aydın daha çok pozisyona girer. İç sahada alınacak galibiyetler takımın tamamen ligden kopmamasını sağlar. Tabi bunun için de iyi bir teknik direktöre ihtiyaç var.

Benim favorim Ümit Özat. Şampiyon olmasak da çok renkli haftalar yaşarız.

Soru: Tüm bu tedbirler şampiyonluğu getirir mi?

Cevap: Zor dostum zor.

Önceki ve Sonraki Yazılar