İçme suyunda kireç, çarşıya cazibe

Seydişehir belediyesine su sorusu…

Son zamanlarda Seydişehir içme suyunun kireçli olduğuna dair mailler, telefonlar alıyoruz…

Sokakta ayaküstü, işyerimize kadar gelip uyaranları da dikkate alırsak gerçeklik payı yüksek görünüyor…

Kireç şikâyetinin yoğun olduğu yerler daha çok yeni hattan su kullanılan bölgelerden… Geçtiğimiz yıllara nazaran çaydanlıklar ve çamaşır makinelerindeki kireçlenme herkesin ortak şikâyeti. 

Umarız belediye yetkilileri son birkaç yılı baz alarak Seydişehir’in şebeke suyunun tahlilleri kamuoyuna açıklar ilçe halkı gönül ferahlığı içinde suyunu kullanır. Biz de bu talebe aracı olarak fayda sağlarız…

MODERN ARASTA, ÇARŞI, HAN

Osmanlı kentlerinin ticaretin hayat damarları; Bedesten, Arasta, Çarşı ve Hanlar.

Kentin önemli grubu olan esnaf, zanaatkâr ve tüccar; bölgenin en büyük ibadethanelerinin bulunduğu yerlere yakın olarak kümelenir (Seydişehir’de Seyyidharun Veli camisi civarı, Konya’da Kapu camisi civarı gibi.)

Gelişen ve değişen şartlarda bedesten, arasta,  kapalı çarşı gibi geleneksel yerlere sığmayan esnaf caddelere, sokaklara ve yeni yerleşim merkezlerine dağılmaya başlamış.

Seydişehir gibi ilçelerde çarşı merkezinde ana caddelerde ve ana caddeye bağlı sokaklarda binaların tamamı işyeri olarak konuşlanmış durumda.

Belirli bir düzeni olmayan bu işyerleri hemen hemen hepsi bir birine benzer ve birbirinden bağımsız sadece m2 olarak ölçülen ve çarşının pazarın insan hareketine göre dizayn edilmiş ısınması ayrı reklam panoları ayrı camekanları ayrı yerler…

Bir zamanlar Seydişehir’in en popüler caddesi olan bankalar caddesi bile bu hareketli ve caddeyi kullanan insan faktörüne dayanamayarak bugün can çekişir bir pozisyona gelmiş.

Gelişen ve değişen şartlarda hiç de uygun olmayan bu işyerleri bir cazibe merkez olmaktan çıkıp sadece acil ihtiyaçları karşılandığı yerler olma pozisyonuna her gün adım adım ilerliyor.

Cazibe merkezleri nedir sorusuna verilebilecek cevap…

Cazibe merkezleri yeni alış veriş merkezleri; Parekende alışverişte dünyada kabul gören model;  ziyaretçilerine rahat ve huzurlu bir ortamda alışveriş imkanı sağlayan çocukların eğlenebileceği merkezler, sinema salonu, spor merkezi, yüzme havuzu, bowling salonu, yiyecek-içecek bölümleri ve açık terasları, toplantı  konferans  salonları olan ve sizinde  ekleyebileceğiniz ortamlar...

Konya’da kule site, eski Afra yeni Makromarket civarındaki Demirci iş merkezleri kent plaza bunlara en güzel örnek olur sanırım.

Konyada’ki kadar büyük olması tabiî ki düşünülemez ama Seydişehir’e hem de şehir merkezine bu tür alışveriş merkezi elbette bir gün yapılacak. Bu çağın getirdiği çok büyük ihtiyaçtan öte mecburiyet...

Umarım yerel yöneticilerimiz bu yönde çalışmalara imza koyarlar…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.