M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Zikir Meclisi’nde mest olduk!

Cuma akşamı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu’nun konseri vardı.

İl Kültür Müdürlüğü, uzunca bir süredir konser dizisini devam ettiriyor.

Daha önce de aldığım davetle programların birkaçına iştirak imkânım olmuştu.

Hem gördüğü ilgi hem de ortaya konulan nazenin iş, yapılanı alkışlamamızı gerekli kılıyor.

Cuma akşamı Mevlana Kültür Merkezi’nin Sultan Veled Salonu’nda iğne atsanız yere düşmeyecek bir vaziyet söz konusuydu.

***

23. Dönem Milletvekilimiz Muharrem Candan, salona İl Özel İdaresi Kültür, Sosyal İşler ve Sağlık Daire Başkanı Abdüssettar Yarar’la birlikte geldi…

Aydınlar Ocağı Başkanı Mustafa Güçlü de, bu konser dizisinin müdavimlerinden… Katıldığım tüm programlarda gördüm onu.

Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Başkanı -bizim de Türkiye Yazarlar Birliği’nde birlikte olduğumuz- Dr. Nuri Şimşekler, salona geldiğinde hemen oturacağı yere yönelmedi…

Hem bizlerle hem de misafirlerle bir süre sohbet etti.

Bu arada, Nuri Şimşekler’in Büyükşehir Belediyesi Kılıçarslan Gençlik Merkezi’nde ‘Dinle Mesnevi’den Mesnevi Okumaları’ programının ilkini dün 14’te icra ettiğini hatırlatalım.

***

Böyleyken…

Protokol üyelerine yer ayıran hizmetlilerin gözünden kaçan bir durum, içimizi acıttı. Konseri dinlemek üzere salona gelen Dr. Hasan Özönder’in ön sıralara kadar gittikten sonra, tekrar arkaya gönderilmesi hiç uygun düşmedi.

İl Kültür Müdürü Mustafa Çıpan Bey, Özönder Hoca’yı görse, elbette iltifat ederdi.

Lakin görmedi…

Görevli arkadaşların da ‘A sınıfı protokol’ dışındaki isimleri bilmemelerinin yol açtığı durum, Hasan Hocayı tanıyanlar tarafından yadırgandı.

***

Vali Aydın Nezih Doğan ve eşlerinin de iştirakiyle başlayan program, Mevlana Kültür Merkezi’nde yapılması hasebiyle –belki başka bazı detaylar da olabilir- ‘Büyükşehir Belediyesi’nin de pay almasına neden oluyor.

Fakat ‘kültür dairesinden olsun’ bilindik kimsenin programda bulunmayışı, Büyükşehir Belediyesi’nin davetiye üzerine iliştirilen logosunu neredeyse etkisiz hale getiriyor.

Daha önce başka davetiyelerde de benzer şeyleri görmüştüm.

Bazı küçük katkılarına rağmen Büyükşehir Belediyesi’nin logosu ‘esas’ yapımcılara haksızlık edecek kadar büyük duruyor…

***  

Nihayetinde…

Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu’nun icra ettiği, ‘Zikir Meclisi Konseriİl Kültür Müdürlüğü’nün çok iyi bir iş çıkardığını ortaya koydu.

İl Kültür Müdürümüz Mustafa Çıpan’ı, çok değerli sanatçılarımız Ömer Faruk Belviranlı’yı, -yine TYB’den birlikte olduğumuz-  Ahmet Çalışır’ı ve topluluğun diğer fertlerini ayrı ayrı tebrik ediyorum…

Bizi mest ettiler. Var olsunlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.