Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar!

   Evliliklerde; kız isteme, söz kahvesi, nişan, kına gecesi, nikah, kız alma süreci yaşanır. Bu süreçte gösterilen hassasiyetler ömür boyu gösterilmiş olsa daha iyi olur.

   Bu aşamaların her birisinin ayrı bir önemi ve değeri var. Bu anları yaşayan çiftler ve yakınları sevinç, mutluluk, hüzün ve  yoğun duygu yüklü anlar yaşarlar.

   Beni en çok etkileyen, yoğun duygu yüklü olanı, kına gecesi ve gelin alma olmuştur. Onlarca yıldır bu yazıyı yazmayı planlıyordum. Nasip bu günlereymiş.

   Kına gecelerinde,'Kınayı getir aney. Parmağın batır aney. Bu gece misafirem. Koynunda yatır aney'  türküsü söylenir. Baba evinde ki son gecesinde kızını koynunda yatıran anneler sabaha kadar ağlarlar. Bu türkü söylenirken, ağlayan anne ve akrabalar aklıma gelir. Acısıyla, tatlısıyla, zorluklarla yetiştirdiği, çiçeği, bir tanesi, yavru kuşu yarın yuvadan ayrılacak, uçup gidecek.

 Gelin çıkarılırken, erkek kardeş veya baba gelin kız a kırmızı kuşak bağlar. Kuşak bağlayan ve orada bulunan yakınları ağlarlar. Kardeşine veya kızına kuşak bağlamış olanlarımız iyi bilirler.

   Kırmızı kuşak bağlılığı ifade eder. Bağlanan  kuşak-kurdele: ' Ayrıldığın baba ocağını unutma! Bağlı kal! Gittiğin yerde eşine, yeni yuvana, akrabalarına, değerlerine bağlı kal!' anlamını taşır.

   Evlenen çiftler biz yakınları, evliliğin başlangıcın da yaşanan yoğun duygu yüklü anları ve süreci unutmamalıyız. Yoğun duygu yüklü anıların hatırına huzurlu, mutlu, aynı yastıkta kocanan yuvalara şahit olmalıyız. 

yuksek yuksek tepelere ev kurmasinlar 

asri asri memlekete kiz vermesinler

annesinin bir tanesini hor gormesinler 

ucanda kuslara malum olsun ben annemi ozledim

hem annemi hem babami ben koyumu ozledim

babamim bir ati olsa binse de gelse                                                                                                         yelkeni olsa acsa da gelse

kardeslerim yollarimi bilse de gelse

ucanda kuslara malum olsun ben annemi ozledim

hem annemi hem babami ben koyumu ozledim

   Baba ocağından ayrılık vakti gelmiş kızının kuşağını bağlayan bir babanın yaşadığı duygu yüklü anı anlatan dizeler:

Kızım gelecek birazdan yanıma. Canımın yongası, yüreğimin ta şurası

Daha şimdiden hissediyorum belimin orta yerinden kırıldığını                                        O gelmeden kendimi toparlamalı ve alıştırma yapmalıyım

Onu gelinlik içinde görür görmez "prensesler gibi olmuşsun kızım" demeliyim

         Kızım gelecek birazdan öpüp elimi helallik isteyecek, uçacak yuvadan.

         Boğazım düğüm düğüm, yüreğim iki büklüm

         Keşke açabilsem de yüreğimi öpse kızım kanayan bu yaramdan

         Öpse de geçse acısı her yandan

Kızım gelecek ve gidecek birazdan

Kızım gidiyorsun da yokluğuna nasıl dayanacak bu ruhsuz sandığın baban?

Ağlarsam eğer sanma ki sadece mutluluktan, hepsi ayrılıktan tomurcuğum

Hepsi ayrılıktan.... Ahmet Özhan Uygun

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.