Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Brezilya maçı Konya’da oynansın

42 bin kişilik stadyumun yalnızca üçte biri dolmasına rağmen Balıkesirspor maçının tadı hala damağımda. Alt liglerde yıllarca sıkıla sıkıla maç izleyip haber yaptıktan sora, şimdi bir sonraki maçı iple çeker olduk. Maçtan sonra yapılan yorumlar da Torku Konyaspor’un daha uzun bir süre gündemde kalacağının göstergesi. Fakat bu stadyuma iyi bir açılış yapılmalı ve bu açılış tüm dünyada ses getirmeli. Bunun için en iyi fırsat da Türkiye’nin Brezilya ile oynanacağı hazırlık maçı. 12 Kasım’daki maçın Fenerbahçe Stadyumu’nda oynanacağı açıklandı. Ancak Konya ve Konyaspor yeni stadyumuyla bu maçı almayı hak ediyor. Konyaspor Genel Müdürü Önder Sami Güven ile görüştüm, maçın rahatlıkla oynanabileceğini söyledi. Yer değiştirilebilir. Sayın Mehmet Baykan hatta Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu da, bu maç sayesinde Konyaspor’un tanıtımının en iyi şekilde yapılacağına inanacaklardır.

 

KONYASPOR’UN EKSİKLERİ

Torku Konyaspor yeni stadyumu, futbol anlamında çok iyi açtı. Torje’nin golü de tarihe geçti. Zaten tarihe geçecek kadar güzel bir goldü. Fakat takımın eksikleri can sıkıcı. Balıkesir maçında takım çok sırıtmadı. Ancak Konyaspor içerde defansına çare bulmalı. Herkes işi bitmiş Gökhan Ünal gibi kale sahası içinde gol kaçırmaz. Selim kendine çeki düzen verirse yanında oynayacak isim daha hızlı hareket eden Kokaloviç olabilir.

Orta alanda ise Ali Çamdalı’nın oynaması isabetli oldu. Mehmet Güven bu maçta çok koştu ama kaleye 40 metreden attığı iki şutla Mesut Bakkal da çıldırttı.  Çamdalı’nın yanına da İnceman yakışır gibi geliyor. İlerde ise Marica dönene kadar sorun yaşanacağı çok belli. Kanatlar kullanılmadığı zaman Rangelov ile gol atmak mucize olur. Djalma elini güçlendirecek ama bakalım Mesut Hoca neler yapacak? Fakat ilk hafta yaptığı hatalardan ikinci hafta hemen vazgeçmesini takdirle karşılıyorum.

 

TARAFTAR YETERSİZ

Yeni stadyum nedeniyle heyecan üst seviyede ancak taraftarın maçlara daha çok ilgi göstermesi gerekiyor. Bakanlık Passolig uygulamasından dönüş olmadığını açıkladı. Herkes bu sisteme alışmalı. Maç günü stadyumdan bilet yükletmek çok zor. Tedbirli olmak gerek. 12 bin 700 seyirci gerçekten çok düşük. Bu sayıdaki taraftarla rakip boğuluyorsa dolu olsa ne olur merak ediyorum. Stadyumda ise küçük eksikler var. Üst tribünlerin en ön sırasındaki demirler nedeniyle taraftarlar bana maçı rahat izleyemediklerini iletti. Bazı hatalar gerçek maç oynanınca ortaya çıkıyor. İlgilenmek gerek. Çünkü taraftarı artık müşteri olarak da görmek gerekiyor.

 

ANADOLU SELÇUK’A YAZIK OLUR

Tüm bu stadyum, transfer, Passolig falan derken bazı şeyler araya kaynadı. Selçuk Üniversitesi, yıllardır besleyip büyüttüğü basketbol takımını yuvadan uçurdu. Şimdilik konuşmayacağım. Bekleyip, hamlenin sonunu göreceğiz.

Diğer konu ise Anadolu Selçukspor. Başkan Mehmet Günbaş büyük sıkıntı yaşıyor. Mali sorunlar var. Konyaspor yönetimi bir an önce bu soruna eğilmeli. Tamam Süper Lig’de önemli bir sezon yaşanıyor ancak ilk üç maçını kaybeden Anadolu Selçukspor’un düşmesi Siirtspor’a değil Konyaspor’a ve Sayın Ahmet Şan’a eksi olarak yazılır. Bu takımın Konyaspor ile bağlantısı ve Sayın Şan’ın hayali olduğu unutuluyor galiba. Hafife almaya gelmez.

Twitter: @selmansel

Facebook: selman.akyuz

Mail:  selmanselimakyuz@hotmail.com

 

Önceki ve Sonraki Yazılar