YİNE SEYİT ONBAŞI

Çanakkale savaşında çantasındaki  kuru ekmeği  ıslatıp yiyerek  - 242 – kiloluk çeyrek tonluk TOP MERMİSİNİ Çanakkale boğazından  geçmekte olan  içi cephane dolu İngiliz  HARP   gemisini hedef alıp mermiyi tek başına kaldırıp  topun namlusuna sürerek ve nişan alıp ateşleyen  büyük kahraman SEYİT onbaşıyı her şeyden önce yad edip hatırlatmak istiyorum.

           Alay eder gibi boğazın  karşı tarafındaki  manzarayı seyreden  İngiliz Kumandan LİMAN  VAN  Sanders’i  hayratlar içinde bırakan  ateşlemeyi yapıp  merminin tam isabet alarak gemiyi infilak ettirip  bu beceriyi tek başına başaran Seyit Onbaşının  bu hareketini  unutmak mümkün değildir.

            Yıllar sonra  İngiliz komutan Türkiye‘ye  gelir. Ve tarihe mal edilecek bu olayın fotoğrafının çekilmesi için girişimde bulunur. Seyit Onbaşı ile buluşur. Savaş anında tek başına topun namlusuna sürdüğü -242 – kilo ağırlığındaki mermiyi değil kaldırmak yerinden bile kımıldatamaz.

             Bunun üzerine işin temsili cihetine gidilir. Tahtadan mermi yaptırılır ve iş halledilir.  Türk gibi kuvvetli  söylenti yenilenmiş olur. Ayrıca İnanç ile ilgili  cıhanşumül  anı altın harflerle iri puntolarla yazdırılıp  teşhir edilir. Bugün dahi  aynı görüntü  muhafaza edilmektedir.

                                               --------------------------------------

           edilir. Bu gün dahi  ayni görüntü  muhafaza edilmektedir.rdüğü olan LİMONkahraman Seyit ONBAŞIYI

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.