YILLIK İZİN KULLANILMAMASININ DAYANILMAZ CAZİBESİ

YILLIK İZİN KULLANILMAMASININ DAYANILMAZ CAZİBESİ

 

Çalışma kültürümüzde izin kullanmadan çalışan personel özverili, işine bağlı kabul edilir ve övgüye değer bulunur. İş yerlerinde, işletmelerimizde uzun süredir izin kullanmayan çalışana çok sık rastlanır.

Bu durum son derece doğal karşılanır, iş yoğunluğunun, işe bağlılığın, özverinin bir sonucu olarak değerlendirilir. İş temposu, yoğunluk, personel sayısı, vb nedenlerle planlı ve düzenli izin kullanımı konusundaki sıkıntılar yönetim ile ilgili şikayetler olarak sürekli ifade edilir, iş koşullarının bir gerçeği olarak kabullenilir.

Çalışma yaşantımızın bu genel kabul görmüş gerçeği ardında işletmelerimiz için hile ve suistimal riskinin bulunduğunu hiç düşündünüz mü? İzin kullanmadan çalışmanın işletmeler için bedeli, çalışan için cazibesi olduğunu biliyor muydunuz?

Tayin, terfi ve rotasyon uygulamaları bir işletme için tehdit ya da fırsat oluşturabilir mi?.

Sizlere yüzlerce şirket üzerinde yapılan bir araştırmadan bahsedeceğim.Şirketlerde yapılan  incelemede ve soruşturma konusu olan pek çok hile ve suistimalleringerçekleştirilmesinde, uzun süredir izin kullanmayan, tayin, terfi ve rotasyon olmadan uzun süre aynı görevde bulunan çalışanların faili olduğu çeşitli olaylar nedeniyle söz konusu özellikleri taşıyan çalışanların insan kaynağı riskleri olarak dikkate alınması tavsiye edilmektedir.

İş süreçlerinin her geçen gün teknoloji destekli tasarlanmaları konusundaki hızlı gelişimine karşın insan faktörü süreçlerde belirleyiciliğini ve kontrolünü yitirmemektedir. Uzun süre ve kesintisiz olarak aynı işi yapan çalışanların kötüniyetli olmaları halinde kurallara ve kontrol mekanizmalarına rağmen suistimaller yapıldığı görülmektedir.

 Bir çalışan işyerinde iş süreçleri ve kontrol mekanizmaları ile ilgili zaafiyetlerden yararlanarak suistimal yapmaya başlamış ise suistimalin ortaya çıkmaması için özellikle izin kullanmayı tercih etmemektedir.

İşletmelerde tüm çalışanları bu değerlendirme çerçevesinde risk ve kuşku duyulan kişiler olarak görmenin de çok doğru olmadığını da ifade etmemiz gerekir. Çünkü, çalışanların iradesi dışında iş ve kadro sorunlarından ötürü izin kullanımı, tayin, terfi ve rotasyon konularında imkansızlıklar da olabilir.

Ancak, etkili ve verimli işletmeler,kurumsallaşmış ve risk yönetimi için insan kaynakları yönetiminde yıllık izin kullanımını, göz ardı edilmemesi gereken bir kontrol ve denetim riskini oluşturduğunu belirtebiliriz.

İzin kullanılmamasının dayanılmaz cazibesi işletme riskinin önlenemez yükselişidir.Şirketiniz risk altındadır.

İş ve özel hayat dengesinin sağlanması,çalışanın mutlaka ailesiyle en az bir hafta tatile çıkmasını sağlamak,motivasyon ve çalışan memnuniyeti, insan kaynağı verimliliği, gelişimi, yetiştirilmesi, kariyer imkanları sağlanması, iş süreçlerinin kalite ve kontrol güvencesi açısından gözden geçirilmesi, risk yönetimi için işletmelerde düzenli yıllık izin kullanımı, tayin, terfi ve uygulamaları aksatılmadan yürütülmelidir..

İzin kullanımı; çalışkan olmak, özveride bulunmak için engel değildir !..Tüm şirket sahiplerine ve izin kullanmayanalra duyurulur.

Hoşca sağlıcakla kalın ama en önemlisi izninizi kullanarak adam gibi adam kalın.

 

***

 

BUNLAR BİLİYORMUSUNUZ?

 

 * 13 rakamının uğursuz olarak bilinmesi nedeniyle ABD'de birçok otelde 13. katta oda bulunmaz.

* En uzun boylu insan 1940 yılında ölen 2,72 metre boyunda ABD'li R.P. Wadlow olmuştur.

* Kibrit kutusu büyüklüğündeki altın külçesi yufka gibi açılarak bir tenis kortu büyüklüğüne kadar yırtılmadan uzatılabilir.

* Einstein 9 yaşından sonra akıcı konuşmaya başladı. Aile onda zihin geriliği olduğunu bile düşündü.

* İnsan daha çok oksijen alabilmek ve vücudundaki karbon gazını boşaltmak için esner.

* İnsan bir günde 28-33 bin litre hava, 500-700 litre oksijen, 2 kilogram yiyecek tüketir.

* Dünyanın en hızlı kuşu Boğazlı Kırlangıç'tır. 3 saniye süreyle saatte 128 km. sürate ulaşmıştır.

* Michel Jordan bir yılda Nike'den Nike'ın Malezya fabrikası personelinin hepsinden fazla para kazanıyor.

* ABD, Ohio'da lisans olmadan fare yakalamak yasaktır.

* Eğer aynı zamanda aksırır, hıçkırır ve gaz çıkarırsanız, patlarsınız. Nasipse devamı hafaya.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.