Yılın Annesi

Türk Kadınlar Birliğinin girişimleri ile 5 Mayıs 1955 tarihinde Mayıs ayının ikinci Pazar günü dünyada olduğu gibi Türkiye’de de “Anneler Günü” olarak kutlanmaya başlanır.

O yıl, bir kadın “Yılın Annesi” seçilir…

O kadın Erzurumlu Nene Hatun’dur.

Nene Hatun… “Türk çocuğu öksüz kalır da yurtsuz kalamaz” diyen bir anneydi o. 20 yaşında genç bir gelindir aynı zamanda. Minik oğlunu ve kızını bırakıp Milli Mücadeleye katılmıştır. Nene Hatun yaşadığı o günleri şu sözlerle anlatır: “Ağabeyim Hasan 1 gün önce yaralı olarak cepheden gelmişti. Bir yandan ona bakarken bir yandan da 3 aylık çocuğumu emziriyordum. Kardeşim o gece, kollarım arasında öldü. Sabaha karşı minarelerden ‘Moskof, Aziziye’ye girdi’ diye haykırışlar başlayınca kardeşimin anlından öpüp, ‘Seni öldüreni öldüreceğim’ diye ant içtim. Yavrumu Allah’a emanet ettikten sonra ağabeyimin tüfeğini ve satırını alıp dışarı fırladım.”

Nene Hatun’un düşmanla mücadelesi o an başlar ve tüm Erzurum temizlenene kadar devam eder.

Anneler günü diye bir günün var olmaya başlaması ve o gün Yılın Annesi olarak seçilmesi de ancak ona layık görülebilecek bir unvandı tabii.

Bu anneler günü vesilesiyle anılması gereken, çok kahraman kadın var. Her birini saymaya sayfalar yetmez. Onlardan biri de Erzurumlu Fatma Seher ya da bilinen adıyla Kara Fatma. Kara Fatma Ermenilere karşı savaşan ve Üsteğmen rütbesine kadar yükselen bir hanım.

Eşinin şehit olmasıyla küçük çocuğuyla kalır. Milli Mücadele serüveninde emrine giren kadınlar da vardır. Onlar da annedir, evlattır, yardır. Bekleyen veyahut beklenendir her biri. Ve vatan için silahlanırlar, kadınlık kimliklerini bir yana bırakır birer er gibi meydanda dövüşürler.

Makbule Bacı, Nezahat Onbaşı, Şerife Bacı… Ve daha niceleri…

Dağlarda donarak şehit oldular ya da kağnılarla cephane taşıdılar. Büyük yokluklarla geçen savaş dönemlerinin Mücahideleri her biri...

O zaman…

Onların da anneler günüdür aslında bugün. En az benim annem kadar, en az sizin anneleriniz kadar, onların da anneler günüdür.

Evlatlarını Allah’a emanet eden analar hani… Ellerinden tek gelen şeyin dua etmek oluşu… Evin direği olan analar, hem baba hem ana olan kadınlar…

Devlet kuran, yuva yapan, evladına sütünü veren, bir haneye neşe olan analar… Ömer’ler, Ali’ler, Hasan’lar yetiştiren analar…

Toprak Analar…

Ya da Devlet Analar…

Velhasıl anneler günü ise eğer bugün, “Anneler günü kutlu” olması gereken analar. Kutlu analar…

Elleri öpülesi analar…

Allah göçenlerin mekânını cennet etsin ve her birinden ebeden razı olsun…

Ve son not; Yazarın annesi… Senin ahlakına, güler yüzüne, temiz özüne yakışır evlatlar olabilmemiz için bize dua et. Senin dualarınla varız çünkü. Anneler günün bizli olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.