Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Yeşil

ÜNTV’de Futbol Analiz Programında transfer çalışmalarıyla ilgili konuşurken Konya futbolunun yetiştirdiği ender profesyonel oyunculardan Hasan Hüseyin Köse, bütün transfer çalışmalarının tek elden hatta Hasan Dağlı’nın elinden yapılmasının çok daha doğru olacağını söylemişti. Böylece transferlerin birbiriyle uyumlu olacağını ve kimsenin “bu oyuncuyu ben aldırmadım” diyemeyeceğini belirtmişti.

Sezon başında ilk transferler yapıldığında Yönetici Zeki Çimen’in imzalar atılırken basını çağırmamasına ben de dahil birçok gazeteci tepki göstermişti. “Kimden saklıyorsunuz, kamuoyunun sesi olan basından mı” diye sormuştuk. Daha sonra ise “kasıt olmayan” talimatı Başkan Ahmet Şan’ın verdiğini öğrendik.

Bu transferlerin tek elden yapılması önerisinde haklılık payı yok değil. Ancak Sayın Hasan Dağlı’nın da sezon başında olduğu gibi hem de çok önemli bir oyuncu, Murat Akın’ın transferinde Seyit Ali Gülcan’a (Konyaspor’un cefakar medya sorumlusu) tek başına poz vermesi “yok bu iş olmuyor” dedirtti yine. Ama ben eminim artık. Basını çağırsalar, “imzadan sonra Hasan Dağlı’ya istemediği sorular sorulacak, o da transfer çalışmaları sırasında negatif etkilenecek, istediği oyuncuları alamayacak”. Herhalde böyle düşünüyorlar ki yurt dışında bir oyuncuya alelacele imza attırıyormuş gibi hareket ediyorlar.   

Huuu kimse yok mu?

Orası yeşil “dağlı” spor mu? (Beyşehir’in Yeşildağ Kasabası henüz kulüp kurmadı).

 BİR TARAFTAR DERGİSİ

Tren garındayım. Hızlı trenin gelmesini beklerken yolcuların elinde yeşil beyaz formalı bir taraftarın kapak fotoğrafı yapıldığı bir dergi gözüme ilişti. Sağıma soluma baktım. Bir reyonda Konyaspor Taraftarlar Derneği’nin çıkardığı “Şehri Müdafaa” dergisini gördüm. Açtım baktım. Genel olarak güzel bir dergi. Özellikle Konya’da birçok basın kuruluşu bile kapak tasarımını bu şekilde profesyonel yapamıyor. Ancak tribünden yıllardır tanıdığım Bayram Daşbaşı’nın önderliğinde çıkan bu derginin içeriğinde sorunlar var. En önemlisi kapak fotoğrafı. Başında kovboy şapkası, elinde sigarayla, küçük yaştaki o kız çocuğuyla nasıl bir mesaj verilmek istendi, anlamadım. Hiç hoş olmamış. TSYD Başkanı Sayın Recep Çınar ve Hasan Hüseyin Öner’in yazılarının olması ciddiyete katkı sağlamış. Ersal Özkan Hocamın bayrak asarken ölen taraftar Recep Kum için yazdığı şiir çok güzel.  Ancak benim yıllar önce, önemli bir bölümünü, spor basınının duayeni Nail Bülbül ile yaptığım röportajdan derlediğim Konyaspor tarihi yazısı (ismini kullanmadığım için binlerce kez pişman olup, Nail Abi’den helallik almak istediğim ancak utandığım o yazı) hop diye kullanılmış.

Konyaspor’un iyi bir taraftar dergisine ihtiyacı var ve ortada yapılan iyi bir iş de var. Baltalamak istemem fakat biraz daha dikkat edilmeli. Özellikle kapak fotoğrafındaki hata çok önemli. Yine de ilk sayınız hayırlı olsun.  

 Not: Konyaspor’un Süper Lig’e çıkmak için yabancı kaleciye ihtiyacı yok. Yanlış analiz yapılıyor. Geçen yıl bu takımın, takım savunması iyi olduğu için Pawelek o kadar iyi oynuyordu. Yabancı kontenjanını kaleciyle boşa harcanacak. Gidip şu adı geçen Fildişi Sahilli oyuncu alınsa Neca ile çok gol atarlar. Yesen de çok fark etmez. Burası PTT 1. Lig. Çok atan çıkar.  

Önceki ve Sonraki Yazılar