Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Yeni Türkiye, yeni Konyaspor

Bu nasıl güzel bir stadyum? Nasıl bir ortam, akustik? Maç başlayana kadar içeri girmemeye özen gösterdim. Heyecanımın yatışmasını istemedim. Düdükten önce stadyumu yaptıran Konya Büyükşehir Belediyesi’nin başındaki isim, Sayın Tahir Akyürek’e teşekkür edildi. Canı gönülden katıldım.

Sanki şampiyonlar ligi maçı izler gibiydik. İlk 15 dakika tribünlere bakmaktan, tezahüratları dinlemekten, kaçan küçük pozisyonlarda bile çıkan “huuuvv” sesiyle ürpermekten maça konsantre olamadım. Galiba futbolcular da aynı heyecanı yaşadılar ki, Balıkesir gibi kötü bir takıma karşı pek varlık gösteremediler.

Djalma’ya bu hafta Kaleci Kaya ve birinci golcü Marica da sakatlanıp eklenince taraftar korkmuştu. Mesut Bakkal’ın oynatmadığı için eleştirdiğimiz Selim’i on bire koyup üstüne bir de Kokaloviç’i de kesmesi “Süper Stadyum”daki taraftarları tedirgin etti.

Ama benim galibiyetten yana hiç şüphem yoktu. Ve 29. Dakikada ilk gol geldi. Gabriel Torje, bu harika stadyuma yakışır, harika bir gol attı. Bakkal, ilk yarının kalan dakikalarında da Balıkesir’in zayıf olduğu yere takımı yönlendirip, Torje’yi daha fazla kullandı. Ortadan oynadıklarında Rangelov rakibe çok ezildi ve atılan toplar duvara çarpar gibi geri geldi.

İkinci yarının hemen başında diğer kanat da çalışmaya başladı ve Ömer Ali’nin ortasında rakip oyuncu kendi kalesine golü atıp maçı bitirdi. Ali Turan, Ali Çamdalı, Hleb ve Torje genel olarak iyi oynayan takımın daha çok koşan, isteyen isimleriydi. Galibiyetin keyfini çıkarmak için sorunları hafta içindeki yazıya bırakalım.

Torku Konyaspor, Alanzinho dışında kayda değer oyuncusu olmayan Balıkesirspor’a karşı net bir skorla, güzel bir galibiyet aldı. 42 bin kişilik stadyumda yaklaşık 20 bin kişi vardı ama ilk maçta onları evlerine mutlu göndermek çok önemliydi.

Son yıllarda olumlu ya da olumsuz düşünsün, herkesin kabul ettiği yeni bir Türkiye’ye tanıklık ediyoruz. Konya da bu yenilenmenin gerisinde kalmadı ve her alanda mesafe kat ediyor. Konyaspor’un da bu değişimden nasibini almaması düşünülemezdi. Bu stadyum değişen Konya’nın ve Konyaspor’un sembolüdür.

Umarız bundan sonra, hiç geri gitmeyecek, adından hep başarılarla söz ettirecek, “Yepyeni Bir Konyaspor” izleriz.

Önceki ve Sonraki Yazılar