Yedi Sekiz Hasan Paşa

II. Abdülhamit’in en güvendiği adamlarından birini anlatacağım bu yazıda. Enteresan bir ismi olduğundan başlığa da öyle yazmak istedim. Yedi Sekiz Hasan Paşadan bahsediyorum.

Peki neden böyle bir isim?

İmzasını Arapça yedi ve sekiz anlamına gelen şekillerde attığından adı “yedi sekiz” olarak ünlenmiş.

Çocukluğunda medrese eğitimi almış olan Yedi Sekiz Hasan Paşa Çorumludur. Paşa’nın, II. Abdülhamit ile tanışması da ilginç…

Hikâye şöyle; Bir gün II. Abdülhamit, Beşiktaş’tan bugünkü Levent’e doğru faytonuyla yukarı çıkmak ister, lakin o dönemde bir Şehzade. O sırada faytonun yolunu iki asker ve bir çavuş keserler. Yolu kesilince Kâhya, o yoldan ille geçmeleri gerektiğini söyler. Çavuş ise ısrarla izin vermez; “Padişahın emri” der. Kâhya ise, “İyi ya, faytonda oturanda Padişahın oğlu Hamit Efendi var aç yolu” diye ısrarcı olur. Çavuş; “Şehzade mehzade tanımam Padişahtan başkasını da dinlemem, lafımı dinleyin başka yoldan gidin” der. Bu sırada faytondan Kâhyaya elini uzatan II. Abdülhamit, bu çavuşun adını kaydetmesini söyleyerek “Üstelemeyin, başka yoldan gideriz” cevabını verir. O sırada özel bir liste hazırlamaktadır. Çavuşun adını da o listeye ekler. II. Abdülhamit etrafında sağlam bir kadro oluşturmaya çalıştığı bu dönemde işte o çavuşla, yani Yedi Sekiz Hasan Paşa ile tanışır. II. Abdülhamit Padişah olduktan sonra, Yedi Sekiz Hasan Paşa muhafızlık görevini üstlenir...

Yedi Sekiz Hasan Paşa aynı dönemde Çırağan Baskınında II. Abdülhamit Han’ı korumasıyla adını tarihe yazdırmıştır. Çırağan Baskınına öncülük eden İngiliz Ajanı Ali Suavi’yi kafasına vurduğu bir sopa ile öldürmüştür. Böyle bir darbe girişimini engellediği için de mareşallik unvanına layık görülmüştür.

Kafkas cephesinde büyük çabaları olan Yedi Sekiz Hasan Paşa, gözü pekliğiyle biliniyor. Bugün Çorum’daki meşhur saat kulesi de yine Paşanın adını taşıyor. Bazı kaynaklara göre saat kulesini Yedi Sekiz Hasan Paşanın kendisinin yaptırdığı da yazmaktadır.

Erlikten mareşalliğe yükselişi öyle birden, kendiliğinden oluvermiş değildir. II. Abdülhamit Han’ın parayla satın alınamayacak adamlar listesine girmiş olan Yedi Sekiz Hasan Paşanın adını Çorum El Yazmaları Kütüphanesi de taşıyor.

Bunun gibi daha fazla yazılacak şey çok, yazılacak olması bir yana okunacak şey çok. Okumaya vakit ayırmaya çalışıp vakit buldukça okuyan biri olarak diyorum ki; okuyun. Kimlerin gelip geçtiğini, geride neler bıraktıklarını daha iyi anlamak ve bir ucundan tutup geleceğe aktarabilmek adına… Okuyun.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.