M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Vali Bey neden heyecansız?

Çok şükür Ramazan Konya’da gürültüsüz ve huzur içinde geçiyor…

Gazetemizde hafta içi her gün yayımlanan 10 soruda Ramazan’a dikkat ediyor musunuz bilmiyorum…

Şehrin ileri gelenleri de Ramazan’dan çok umutlular… Özellikle ‘Ramazan gittiğinde geride neyi bırakmasını istersiniz?’ sorusuna verilen cevaplar ‘huzur’ talepli…

Şehrimizin, ülkenin ve İslam coğrafyasının özlem duyduğu şey de huzur.

İnşallah dua hükmünde bu temenniler Ramazan hürmetine kabul olur…

Ramazan dolayısıyla yaşanan bir güzellik de iftar sofraları…

Hanelerde ağırlanan misafirlere iftar ettirmenin hazzını yaşayan şen haneler

Fakirlerin unutulmadığı; eş, dost, akrabanın bin bir türlü hayhuyu kenara bırakıp bir araya geldiği en güzel zamanlardır iftar sofraları…

Bu güzelliklerin uzun yıllar devam etmesini, bitmemesini dileyelim…

Bu temennilerden sonra katıldığımız iftar davetinden notlar aktaralım sizlere…

Davet, Konya Valisi Osman Aydın’ın davetiydi.

Kulesite Eselya Restoran’da verilen davete Konya milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri, bazı il müdürleri, il genel meclisi üyeleri gibi protokol davetliydi.

AK Parti Konya Milletvekili Ali Öztürk, erkenden gelerek Vali’nin oturacağı ana mekânın köşesine yerleşmişti…

Daha sonra Hasan Angı ve Muharrem Candan birlikte geldiler. Hasan Angı, Ali Öztürk’ün yanına oturacakken, Öztürk itiraz etti. “Geç şuraya da seninle kavga etmeyelim bugün” diyerek Vali Bey’in oturacağı yerin hemen yanını işaret etti. Angı işaret edilen yere, Candan onun yanına oturdu. Bir kişilik -Vali bey için- boşluk bırakıldıktan sonra sol tarafa da Kerim Özkul ilişti. Sağ kanatta Ali Öztürk ve Harun Tüfekçi otururken, sol kanatta da Ayşe Türkmenoğlu ile MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı oturdular…

Protokol masasının ucuna erkenden gelmesine rağmen Saadet Partisi İl Başkanı Veli Tolu oturmuştu… Ondan sonra gelen biraz önce saydığım milletvekillerimizden hemen hiçbiri Tolu’ya selam bile vermedi. Tolu’ya diyorum ama etrafta oturanlara da selam veren olmadı. Tolu da geldiğinde hemen yerine oturmayı tercih etmişti. Oysa İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Sabri Ak, hem protokol masasını hem de etraftaki masaları tek tek gezerek toklaştı ve selamladı. Onun gibi İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Abdüssettar Yarar ve MHP İl Başkanı Ali Yücel de masaları gezerek selamladılar… Yemeğe icabet eden tek başkan ise Refik Tuzcuoğlu idi.

Vali Bey gelince masalar tamam oldu. O da hızla yerine oturmayı tercih etti. Bizler daha ana yemeği almamışken protokol masası her şeyi silip süpürmüştü. Hatta tiryaki vekiller ‘kapalı alan’ demeden sigaralarını yaktılar…

Vali Bey, mikrofonu alarak konuşmaya başladığında, önemli şeyler söyleyeceğini düşünüyorduk. Çünkü iftarın gündüzünde Ankara’ya gitmişler, TÜBİTAK’ın desteklediği Bilim Merkezi’nin Konya’ya kurulacağı müjdesi ile dönmüşlerdi.

Bundan hiç bahsetmeyen Vali Aydın, aslında hiçbir şeyden de bahsetmedi.

Ramazan’lık birkaç cümle kurduktan sonra ev sahibi olmasına rağmen sofrayı ilk o terk etti…

O gidince de ardından milletvekilleri, vali yardımcıları, il müdürleri ve yemeğini tamamlayan protokol üyeleri sofraları terk ettiler.

Yemek sonrasında ne bir muhabbet imkânı kurdular ne de gelen davetlilerle üç kelam ettiler…

Bu da elbette hoş olmadı; bir kere Vali Bey kendi verdiği yemekte ev sahibi olarak ortamı hemen terk etmemeliydi…

Yaşına ve yoldan gelmişliğine verip belki de onu aklayabiliriz…

Vali Bey’den yarım saat sonra biz de yemeğimizi tamamladık…

İl Özel İdaresi Yazı İşleri ve Kararlar Daire Başkanı Hüseyin Eşgin de bizimle birlikte kalmıştı. Yemeğin başından itibaren gelenlere yol gösteren ve ilgilenen de Hüseyin Bey’di. Böyle olunca o da yemeğini geç tamamladı.

Sun TV’nin sahibi Esat Duysak, Yazı İşleri Müdürümüz Hakkı Biçer, Akşam Gazetesi Temsilcisi Murat Dönmez,  İl Özel İdaresi Basın Müşaviri Rahmi Dalmaç, Hüseyin Eşgin Bey ve İl Genel Meclisi’nin bazı üyeleri ile birlikte kulenin dönen katına çıkarak çaylarımızı yudumladık.

Bu esnada Hüseyin Eşgin Bey, Konya’ya kurulacak olan Bilim Merkezi’nin öneminden bahsetti bize.

Büyükşehir Belediyesi’nin projeyi iyi asıldığını ve bu projenin Konya’ya kazandırılmış olmasının çok önemli olduğunu söyledi.

Türkiye’nin dört bir tarafından bilim meraklılarının ve öğrencilerin bu merkeze akın edeceklerini de ondan duyduk.

Ankara’ya gitmemiş olmasına rağmen Eşgin’i, bu projenin Konya’ya kazandırılmış olmasından dolayı çok heyecanlı gördüm.

Bu heyecanı Vali Bey’de görmemiş olmak ise ayrı bir merak uyandırdı bende…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum