M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Üniversitelerimiz ve Konya imajı

Konya’daki üniversitelerimiz adına gurur duyacağımız gelişmeler yaşanıyor...

Mesela Necmettin Erbakan Üniversitesi...

Çok üzerinde durulmadı ama geçtiğimiz haftalarda ‘Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü’nü Konya’ya getirdi.

Bu ödülü NEÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Senar Aydın Özcan kazandı...

Boş bir ödül değil...

İçeriği var...

Hocamız, “Hastane atıksularında ve atıksu arıtma tesisinde farmasötik bileşiklerin araştırılması ve ekotoksikolojik risk değerlendirmesi”  projesiyle ödül almaya hak kazandı.

Kendisini tebrik ediyoruz.

***

Malum geçen hafta bir hoşluk yaşadık...

 TÜBİTAK’ın üniversiteleri girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıraladığı “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi”, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından açıklandı.

Endeksin kriterleri kolay değildi.

-Üniversiteler, bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği, fikri mülkiyet havuzu, işbirliği ve etkileşim, girişimcilik ve yenilikçilik kültürü ile ekonomik katkı ve ticarileşme boyutları altında 23 göstergeye göre sıralandı.

-23 göstergeden oluşan endeks kapsamında yaklaşık 900 bin hücrelik veri seti 6 aylık yoğun bir çalışma sonunda toplandı ve çeşitli kontrollere tabi tutularak değerlendirmeye alındı.

-Bu sene üçüncüsü açıklanan endeks çalışmalarına, YÖK ve TÜİK’in yanı sıra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TPE, Kalkınma Bakanlığı, TÜBA, TTGV, KOSGEB ve üniversiteler katkı sağladı.

-Endeks kapsamında 50 ve üzeri öğretim üyesi olan 144 üniversite hesaplamaya dâhil edildi.

- Bu yıl, ilk 10’a bir yeni üniversite dâhil olurken, ilk 10’daki 8 üniversitenin yeri bir önceki döneme göre değişiklik gösterdi. Aynı şekilde ilk 20’ye 2; ilk 50’ye 4 yeni üniversite dâhil oldu.

***

Ve Selçuk Üniversitesi bu listede 10. sırada yer aldı.

İlk on şöyleydi:

1. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 2. Sabancı Üniversitesi, 3. Boğaziçi Üniversitesi, 4. Bilkent Üniversitesi, 5. Koç Üniversitesi, 6. Özyeğin Üniversitesi, 7. İstanbul Teknik Üniversitesi, 8. TOBB ETÜ, 9. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, 10. Selçuk Üniversitesi.

***

Önceki akşam Sille’de, bağ evinde Alaaddin Aladağ’ın misafiriydik...

İsimleri sıralayacağım ama birilerini unutmaktan korkuyorum...

Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu’ndan Av. Veli Tolu’ya, Prof. Dr. Mustafa Şahin’den Prof. Dr. Bayram Sade’ye...

Tuncay Özkan’dan Hasan Alemdar’a, Uğur Özteke’ye, Ali Düz’e, Halil İbrahim Tongur’a, Bedir Köseoğlu’na, Lütfi Özcan’a, Kerim Atıcı’ya...

Ahmet Kuş’tan İbrahim Dıvarcı’ya, Dr. Seyit Karaca’dan Prof. Dr. Süleyman Soylu’ya, Av. Özkan Öztürk’ten Salim Özdemir’e, Muhammet Sorgun’a, Emre Babayiğit’e, Yakup Akkanat’a, Mehmet Özyoldaş’a, Mustafa Kiriş’e kadar pek çok değerli isim oradaydı...

***

Prof. Dr. Bayram Sade hocamız, o akşam oldukça keyifliydi...

“Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi” listesinde 10. olduklarını belirtti, fakat Fikri Mülkiyet Havuzu göstergesine göre 1., Girişimcilik ve Yenilikçilik Kültürü göstergesine göre yapılan sıralamada da 3. olduklarının altını çizdi.

***

Konya üniversitelerinin Konya imajı üzerine çok önemli katkıları oluyor.

İnşallah bu katkılar artarak devam edecek.

Her iki üniversitemizi de kutluyorum.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.