M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Ufuk Turu'nun ardından

Konya Sivil Toplum Kuruluşları'nın ortaklaşa düzenlediği "Türkiye'nin Geleceği" başlıklı Ufuk Turu Toplantıları, Alanya Bera Otel'de tamamlandı.

Tamam, kendi içimizde ufak tefek sıkıntılarımız var... Konya, bu sıkıntıları da aşsa, bir kat, iki kat, üç kat büyük bir Konya olur... Fakat, bu yıl 10.'su düzenlenen Ufuk Turu Toplantıları'na katılsaydınız, bir Kocaelilinin, bir Batmanlının, bir Nevşehirlinin şehrimize nasıl da imrenerek baktığını görürdünüz.

***

100 sivil toplum kuruluşu...

Hepsi işinde gücünde...

Kimi yetimi kucaklıyor.

Kimi evlenemeyeni evlendiriyor...

Kimi yurt ve barınma imkanı veriyor...

Kimi talebe yetiştiriyor...

Say say bitmez...

***

İşte bu 100 ayrı kuruluş nasıl oluyor da bir araya geliyor ve 10 yıldır Türkiye'nin en önemli buluşmaları arasına girmeye layık bu güzel organizasyonu icra ediyor?

Bunu soruyorlar ve inanın buna imreniyorlar.

***

İçeriden bizlerin gördüğü Konya ile diğer şehirlerde yaşayanların gördüğü Konya arasında fark var.

Bu da Konya'ya misyonu olan bir şehir vasfı yüklüyor...

***

Ufuk Turu Toplantıları'nda çok önemli oturumlar gerçekleştirildi.

Konuşmaları haberleştirdik. Ayrıca değişik zamanlarda değişik değerlendirmelerimiz de olacak.

Fakat bence Ufuk Turu Toplantıları'nın en önemli misyonu, aynı şehirde ayrı ayrı görevler icra eden STK temsilcilerini buluşturmasıdır, kaynaştırmasıdır.

Nasıl ki; Urfa ile, Mardin'le, Diyarbakır'la kaynaşmanın yolu buraları ziyaret edip, görgü alışverişinde bulunmaksa, aynı şehirdeki farklı yaklaşımların da kaynaşmaya ihtiyacı var.

***

Toplantıları baştan sona büyük bir ilgiyle izledim.

İstifade ettim.

Konya STK'ları İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi'nin açış konuşmasındaki "Biz çok önemliyiz" cümlesinin altını çizdim.

Eminim toplantıların diğer katılımcıları da bu sözden mana devşirmiştir.

Çünkü Türkiye'nin geleceğinin konuşulduğu bir toplantıda, sivil toplumun gücünü fark etmesi büyük önem taşıyor...

***

TOPLANTILARIN EN'LERİ

5-Mehir Vakfı Başkanı Mustafa Özdemir, çay sohbetlerinin aranılan adamıydı. Alanya Bera Otel personeline de bol bol kartını bıraktı. Mehir Vakfı yakında Antalya/Alanya'da toplu düğün töreni düzenlerse şaşmayın.

4-Mehmet Emin Parlaktürk Hoca, cuma hutbesini adeta konferansa bağladı. Toplantıların en önemli mesajlarının verildiği anlardan biri de cuma hutbesi oldu. Tabiri caizse manifesto gibiydi.

3-Adem Seleş, Ufuk Turu Toplantıları'nın 'profesyonel' düzenleyicisi. Her ne kadar gece yarısı sucuk partisini kaçırsak da,  bunu organizasyon dahilinde bir eksiklik olarak görmedik.

2-AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, bütün oturumları takip etti. Sadece oturumların değil sohbet halkalarının da aranılan adamıydı. "Ya bu değişime direneceğiz tasfiye olacağız. Ya ayak uyduracağız, ya da bu değişimi yönlendireceğiz" cümlesi önemliydi.

1-Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 4. Oturumda konuştu. Konuşmasına paralel çok sayıda soru aldı. Soruların hepsini cevaplandırdı ama son sözünü şu cümleyle bağlaması dikkat çekiciydi: Elbette bizim her şeyimiz mükemmel değil. Fakat iyi niyetimizi muhafaza ediyoruz...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum