Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Türkiye Şampiyonu Demirspor

Tarihten Bir Yaprak    

            

Yıl:1973 Türkiye Şampiyonu Demirspor Genç Takımı

 

1972-73 smezonuna kadar Futbol Federasyonu Profesyonel Kulüplerin genç takımlarına önem verir, amatör takımların genç takımlarını gölgede bırakırdı. Profesyonel kulüplerin genç takımları arasında gurup ve Türkiye Şampiyonaları organize edilirken, amatör kulüpler genç takımları arasındaki ilk Türkiye Şampiyonası 1972–73 sezonunda yapıldı.

 

Final maçları 16-19 Mayıs 1973 tarihlerinde Afyon’da oynandı. Başkan Ali Gözönü’nün talebi üzerine Demirspor, bol yedekli bir kadro ile bir tren yolculuğu sonrası Afyon’a ulaştı. Demirspor genç takımının başında Konya Gençler Birliği’nin eski kalecilerinden antrenör Ahmet İnanç vardı. Kafilenin diğer yöneticileri ikinci başkan rahmetli Fevzi Nilüfer, genel kaptan Kadir Buğdaycı, yönetici Halil Kureyş ve malzemeci demiryolcu kardeşim Ali Cüca idi. O yıllarda Konya amatör takımların genç takımları hayli kuvvetliydi. Nitekim Demirspor Afyon’a Kültürspor’a 1-0 yenildiği maçı hükmen kazanarak gelmişti.

 

Demirspor ilk günü maç yapmadan geçirdi. Cuma günü Adana Milli Mensucat ile 0-0 berabere kalan Demirspor cumartesi günü final maçını Zonguldak Kilimlispor ile yaptı. Demirspor güçlü kadrosuyla Necati’nin 3 ve Ömer Zengin’in attığı bir golle maçı 4-1 kazanmasını bildi. Amatör Kulüpler Gençler Türkiye Şampiyonu olan Demirspor’un şampiyonluk kupası büyük bir moral oldu. Maç bitimi ile hatıra olan topu M. Ali Köseler’in kapması ile tüm Kilimlispor’un futbolcuları, Köselerin arkasından topu alabilmek için koşmaya başladılar.- Dur len topumuzu nereye götürüyorsun?-

Köseler önde, Kilimlispor’un futbolcuları arkada. Başkan Ali Gözönü’nün unutulmayacak talimatı -Oğlum bırak topu trene geç kalıyoruz.- Bu söz ile trenin Konya’ya hareket etmek üzere olduğu hatırlandı. Demirspor’un tüm futbolcuları soyunma odasından sivil kıyafetlerini kaptıkları gibi istasyonun yolunu tuttular. Trende giyinen ekip neşe içinde Konya’ya ulaştı.

Şampiyonluk seronomisi bir gün sonra pazar günü Konya İdmanyurdu maçı öncesi Atatürk Stadyumu’nda yapıldı. Şampiyon Demirspor genç takımı ikinci kupasını zamanın Beden Terbiyesi Bölge Müdürü Cemil Ergen’in elinden aldı. Bu kupa Demirspor’a yeni hedefler çizdi.

Kupa gururunun tadına varan Demirspor hedefini büyüttü. Başkan Ali Gözönü’nün önderliğinde Konya’nın en iyi amatör takımlarını kurmaya başladı. Nitekim 1976-77 sezonunda unutulmaz kadrosu ile Konya’nın ilk ve tek amatör takımlar Türkiye şampiyonu olan kulübü olmasını bildi.

 

 

19 Mayıs 1973 Afyon Stadı Şampiyon Kadro Kupası İle Ayaktakiler Ümit, İbrahim Çiftçi, Ömer Zengin, M.Ali Köseler, Tuncer, Mehmet, Kaleci Ömer SARIKULAK, Tayyar, Malzemeci Ali, Rahmetli Tevfik, Yönetici Halil Kureyş, Nuri, Genel Kaptan Kadir Buğdaycı. Oturanlar: Antrenör Ahmet İnan, Necati, Nazım, Ali, Kaleci Seyfi, Rahmetli Adnan Gönç, İsmail Aytekin, İkinci Başkan Rahmetli Fevzi Nilüfer.

 

20 Mayıs 1973 Konya Atatürk Stadı. Ayaktakiler Kaleci Ömer Sarıkulak, Necati, Mehmet, Nuri, Rahmetli Tevfik, Ömer Zengin, M.Ali Köseler, Kaleci Ahmet. Oturanlar: İsmail Aytekin, Kaleci Nuri Görgülü, Nazım, Tayyar, Rahmetli Adnan Gönç, Kaleci Seyfi, Tuncer, Lüleburgazlı Ali Sargın.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.