Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Trabzon maçı zor geçecek

Gençlerbirliği maçı sonrasıyla ilgili bazı notları aktararak başlayayım. Öncelikle maçın kaybedilmesinde birinci derece etkili ismin hakem olduğunu söylemek ilkesizliktir. Ayıptır. 2 – 0 öne geçen takımın hocası, Djalma’nın düşürüldüğünü penaltının niye verilmediğini öncelikli konusu yapıyorsa hedef saptırıyor demektir. Mesut Bakkal, ligdeki son maçını 0-0 tamamlayıp penaltısı verilmeyen bir hoca gibi konuşamaz. Tamam, hakkını teslim edelim. Geçen hafta hakemin aleyhine vermediği penaltıyı açık yüreklilikle söylemesi, O’nun bu sitemini haklı kılıyor. Burada ilkeli bir davranış var. Ama 2-0 öne geçmiş bir takımın hocası “3-0 yapacaktık, hakem engel oldu” deyince komik oluyor. Tıpkı Basın Sözcüsü Güven Öten’in “hakemlerin ev sahibini koruduğunu” söylemesi gibi.

Neyse, bunlara alıştık. Mesut Bakkal memnun olmasa da, Gençlerbirliği deplasmanından alınan bir puanın ne kadar değerli olduğunu ileride anlarız.  

Peki, Trabzonspor maçında hakem hatası olmazsa ne yapacağız? Ki muhtemelen olmayacak. Trabzonspor bu akşam Juventus ile çok zorlu bir maça çıkacak. Takımın bütün konsantrasyonu bu maça yönelecek. Fakat alınacak sonuç ne olursa olsun Konya maçına farklı bir motivasyonla çıkacaklar. Çünkü Yeni Teknik Sorumlu Hami Mandıralı, kendisini ispat etmek için oyuncular üzerindeki bütün itici gücünü kullanacak. Kayseri maçındaki galibiyet bunun bir örneği. Konya deplasmanı da onlar için ikinci önemli test olacak. Bu açıdan hiç öyle yorgun ya da çok mutlu bir takımın yaşayacağı demotive duruma kimse şartlanmasın. Form düzeyi artan Emre Güral gibi yerli oyuncuların moral depolaması daha kolay oluyor.  

Konyaspor’un ise eli çok güçlü değil. Tam formunu yakalamışken sakatlanan Gekas bir kez daha sakatlandı. Kaburgası kırıldı ve oynamayacak. Borek’in kötü olduğu dönemde form tutan Mehmet Güven’in durumu da belli değil. Ali Turan’ın sakatlığında ise, Tolga, saçmalama hakkını kullanıyor ve açıkları kapatmak zorlaşıyor.

Torku Konyaspor – Trabzonspor maçını ev sahibinin kazanmasının tek yolu, artık Süper Lig’deki tüm takımların alt yapı oyuncularının bile yan toplarda çuvalladığını bildiği Kaleci Itandje’nin hata yapmamasını sağlamak.

Bakar mısınız, Koca Takım nasıl da bir kalecinin eline düştü.

Twitter adresi: @selmansel

Önceki ve Sonraki Yazılar