Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

TORKU KONYASPOR’UN DÜŞMANI

Hani “taraftarın on biriyle teknik direktörün kadrosu hiçbir zaman birbirini tutmaz” derler ya; Torku Konyaspor bu sezon bunun gibi birçok futbol tabusunu yıkmaya niyetli gibi. Ligin ilk haftasında hem de Fenerbahçe gibi çok zor bir maçın ikinci yarısında yaptığı değişikliklerle ideal kadrosunu bulan Uğur Tütüneker yaptığı hamlelerle gerçekten şaşırtıyor. İkinci hafta Sivas deplasmanında tam da taraftarın, basının ve hatta yönetimin istediği bir kadro yaptığını söylesek yanlış olmaz. 
Şöyle ki; Kokaloviç ile ilgili biraz erken görüş sahibi olmuşum. Fener maçındaki iyi oyunu o maça özel olabilir diye düşünmüştüm fakat Sivas maçında yine çok yerinde hamleler yaptı. Mehmet Uslu’nun da “sağlam” oynaması defans düzenini oturturken sol beke yapılacak transfere de ihtiyaç bırakmayabilir. İshak’ın kulübeye gitmesi ve Kibong’un ortadaki asli yerini bulmasıyla da orta saha şu an için sorunsuz görünüyor. Deplasman maçında Erdal ve Ömer Ali gibi etkili iki forvet varken tek santrfordan başka hücum hattı da düşünülemezdi. 
Gelelim maça… İlk yarı başlar başlamaz Torku Konyaspor, sahadaki duruşu, kontrollü oyunu ve ileriyi ihmal etmeyen saldırganlığıyla, Roberto Carlos’un göz korkutan takımına “ben de iyi bir takımım. Fener maçında gördünüz. Canınızı yakarım” mesajı verdi. 
Nitekim ilk yarı sadece 10 dakika kadar etkili olabildiler. Utaka ve Chahechou (şeyşu) Ali Turan’ın olduğu bölgeden çok iyi geldi. 25. dakikada hakem çok önemli ve doğru bir karar vererek penaltı düdüğü çalmadı ve Yeşil Beyazlılar’ın direncini arttırdı. Sağ kanatta yine çok önemli işler yapan Ömer Ali ise direğe takıldı. Kaleci Borjan’ın saçmaladığı bu yarı, Konyaspor gol bulsa her şey farklı olabilirdi.
İkinci yarı ise Carlos Konyaspor’un önemli bir açığını iyi gördü. Konyaspor’un, Erdal’ın hiç dönmediği sol kanadındaki Mehmet Uslu’nun üzerine yüklendi. Tütüneker’in defansı öne çıkarmasını da fırsat bilerek uzun mesafeli paslar sayesinde golü erken buldu. Uğur Hoca erken bir hamle yapıp Kibong’u çıkardı ve deplasmanda oynadığını unutup Recep’i oyuna aldı. Sivas orta sahayı çok hızlı geçti ve skoru korumak yerine kendisini baskı kurarken buldu. Ama gol yine bireysel hatadan geldi. Yan topta önündeki Ümit’e adeta bakan Thomas Borek maçı erken bitirdi. Tütüneker İshak ve Şenol değişikliklerinde de sanki paniğin kurbanı olurken biraz da haddini zorladı. 
Torku Konyaspor Sivas gibi zor bir deplasmanda 2-0 kaybetti ama çok şey kaybetmedi. Kasımpaşa maçı bu maçtan daha önemli. 
Konyaspor gibi takımların baş düşmanı oyuncuların moralini çabuk bozması ve teknik heyetin panik yapmasıdır. Acele etmeden bu sorun çözülürse takım daha iyi işler yapar. Şüphem yok. 

Önceki ve Sonraki Yazılar