TOKİ’nin tek avantajı taksitleri

Ülkemizin yaşadığı hızlı nüfus artışı ve hızlı kentleşme sebebiyle oluşan konut ve kentleşme sorunlarının çözülmesi ve üretimin artırılarak işsizliğin azaltılması amacıyla kurulan tok in’in açılımı Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresidir.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Türkiye genelinde yaptığı kaliteli konutlar ve bu konutlara halkın gösterdiği yoğun ilgi karşısında inşaat sektörüne büyük katkı sağlarken son zamanlardaki belirlediği konut fiyatları ile özel sektörlerle yarışır hale geldi.

 

Seydişehir 1 etap konutları için 27.02.2007 tarihinde yapılan ihale sonucunda 10.04.2007 tarihinde yer teslimi yapılan konutların, bitiş tarihi olarak da 19.06.2008 tarihi belirtilmişti. Bu süre çeşitli sebeplerden dolayı 2010 yılına kadar uzadı. İnşaatların yapımındaki yaşanan gecikme  inşaatın satışına direk yansımış oldu..  Aynı ihale sürecince başlayıp bitirilen çevre ilçelerdeki konutlar daha ucuza satılarak ikinci etapları başlarken, Seydişehir’de ise birinci etap yeni bitirilen konutlar çevre ilçelerdeki ikinci etap konutları ile aynı fiyata satılmak zorunda kaldı... Şimdiye kadar Beyşehir, Bozkır,  Çumra da birinci etabı bitirilerek satışı yapılan konutların fiyatları tokiden konut alma hayali kuranların zihnine yer etti.  Oldukça cazip fiyatlarla ve kira öder gibi taksit beklentisi içine geren insanlar açıklanan rakamları ve taksitleri görünce şok oldu.

Seydişehir’de satışa sunulan 82 m2lik alt gelir grubu olarak belirtilen daireler 62 bin ile 68 bin arasında, onun bir üstü olan 112 m2 konutlar için ise 76.000 ile 103.000 arasında fiyatlar belirlenmiş.  Bu dönemde Konya şehir merkezinde ve Çumra da satılan konut ile Seydişehir de satışa çıkarılan konutların fiyatları birbirine çok yakın hatta Seydişehir’deki fiyatlar Türkiye genelinin biraz üzerinde.  Türkiye genelinde olağanüstü çalışmalar yapan TOKİ, halkın büyük beğenisi ve talebi ile karşılaşırken,  Şimdiye kadar birçok bölgede ev sahibi olacaklar kura ile tespit edilirken satışa Seydişehir de satışa sunulan konutların fiyatı neden bu kadar yüksek anlaşılır gibi değil.

 

İsterseniz fazla uzağa gitmeden Seydişehir de kısa bir fiyat araştırması yapalım o zaman her şey daha kolay anlaşılacak derim. Seydişehir’in konutta en rağbet edilen yeri olan ve caddenin sağının solunun çok katlı konutlarla tamamen olduğu Seyyidharun bulvarındaki 160 m2  lik diyebileceğimiz bir  konutun  fiyatı120. 000 TL, daha düşük M2 konutlar ise olanların ise 80.000–100.000 TL arasında değişiyor.  Ben emlakçi ve inşaatçı değilim ama bana göre inşaat sektörü son beş yıl içinde zirve yaptı ve bundan sonrada yükseleceği bir yer yok diyorum.  Kısa sürede fiyatlar düşmese de belirli dönem aynı fiyat trendinde seyredecek.  Birkaç yıl önceye nazaran konut üreten firmalar çoğalacak daha çok konut üretilecek bu satışlara da yansıyacak. Konut satışlarında yeni kampanyalar yeni oluşumlar meydana getirecek. Şimdiden bu sürece girdiğimizi söyleyebilir. Seydişehir de bile belirli bir peşinatla ödeyip ayda 500 tl taksitle konut yapanlar var. 

 

Şu an itibarı ile tokinin tek avantajı taksit süresinin uzun olması 82 m2 bir daireyi 7.500 TL peşin aylık 335 TL, 180 ay taksitle, 112 m2 daireyi 30.000 TL peşin 552.26 taksitle 96 ay şeklinde satışa sunulmuş olması.  Bu fiyatlar sabit değil teslim alırken alınan masrafları var her yıl memur maaşına yapılan zam oranında taksitlere zam var yakıt parası var. Bu fiyatlara bu şartlarda satılır mı derseniz bakıp göreceğiz.  Satılma ihtimali çok yüksek bizim millet olarak taksitli alışverişe karşı zaaflarımız var. Peşinatı yatırabilenler kira öder gibi öderim diyecektir.  Tok in’in konutları eskisi kadar çok cazip değil bence tek cazibesi taksit olması.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.