Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

“Terbiyesiz” Beşiktaş

Beşiktaş maçının zor geçeceği belliydi. Açıklanan kadrolara baktığınızda sadece isimlerden bile korkar insan. Orta sahanın önünde oynayan oyuncuların hepsi her an gol bulabilecek kapasitede. Cenk, Quaresma, Babel, Talisca ve Oğuzhan maçın başlamasıyla birlikte o kadar bunalttılarki Konyaspor bir anda panik oldu.

Özellikle sağ kanattan öyle etkili geldiler ki, Miloseviç’in hiç yardım etmediği Douglas Quaresma karşısında hiç tutunamadı. Bir ara “ben oynamıyorum” deyip sahadan çıkacak diye korktum. İki gol de o kanattan gelen ataklar sonucu geldi. Ve iki golde de sağ kanattaki Skubiç ve Ömer Ali kademe hatası yaptılar. Hele Ömer Ali, rakibin kontra ataklarında Miloseviç gibi hiç geriye gelemedi.Hızlı akınlarda Beşiktaş çok tehlikeli oldu.

Konyaspor ilk golden sonra biraz canlanır gibi oldu ama atağa çıkarken yaptıkları paslaşmalarda çok korkak ve aceleci davrandılar. Çok hızlı oynayan Beşiktaş bu atakları kolay savuşturdu ve Ali Turan’ın ofsayt bozduğu bir pozisyonda ikinci golü buldu. Farkı arttırınca rehavetin etkisiyle ilk yarının son 5 dakikasında Konyaspor’un cılız da olsa pozisyon bulmasına neden oldular. 

İkinci yarının başında Konyaspor biraz toparlanma işaretleri gösterdi ama Beşiktaş'ın pas yollarını kapatması ve sahaya çok iyi yayılarak baskı yapması kontrolü hep elinde tutmasını sağladı. Daha 5 dakika olmadan bireysel hata zincirine Vukoviç de katıldı ve arkası dönük olmasına rağmen Cenk Tosun’a hediye bir gol verdi.

O dakikadan sonra Beşiktaş resmen “terbiyesizlik” yaptı. Bunu kötü anlamda söylemiyorum. O kadar sağlam futbol oynadılar ki Konyaspor ezilirken ben televizyon başında izlerken utandım. Perişan ettiler. “Ben topumu oynayayım, rakip ne yaparsa yapsın” demeden hem harika oynadılar hem Konyaspor’u oynatmadılar. Durmadılar. Hep gol attılar. 5 gol attılar. Konyaspor’un golünü bile kendileri attılar.

Konyaspor Beşiktaş'a karşı çok kötü oynadı. Hiçbir varlık gösteremedi ama kafasını kaldırsa da sonuç çok farklı olmazdı. Bu orta saha anlayışı ile pozisyon bulamaz ve yine Beşiktaş'ın kendi kalesine gol atmasını beklerdi. Kocaman’ın böyle güçlü bir rakibe karşı iki ön libero ile çıkması bile başlı başına bir hataydı.

Ben bu maçı unutmak istiyorum. Siz de 8 gol falan yemediğinize şükredin ve unutmaya çalışın. Ha bir de dua edin: Allah Konyaspor’u böyle güçlü ve “terbiyesizlik” derecesinde iyi futbol oynayan ya da gününde olan takımlarla karşılaştırmasın.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar