Tek tip kıyafet

Serbest kıyafet uygulaması Avrupa’daki birçok ülkede ve hatta Rusya’da kaldırıldı. Biz ise ilk öğretim ve lise kıyafetlerinde serbest, sivil kıyafete geçiyoruz.

Almanya’da bu uygulama var ve vazgeçmek istiyorlar. 

Nedeni:

Fakirler fakirleşiyor, zenginler zenginleşiyor... Zengin çocuğu her gün yeni ve değişik kıyafetlerle geliyorken, fakiri hep aynı, eski, ucuz kıyafetlerle geliyormuş. Bu açıklama Almanya’nın eğitimden sorumlu bakanının açıklaması.

Belki farkında değilsiniz, ama buradaki çocuklar elbise yüzünden (eski olursa, veya marka  olmazsa) öbür çocuklardan feci bir şekilde dışlanıyor, çocukların psikolojisi bozuluyor.

Bahsettiğim yer Türkiye değil, Almanya!!!  Biz bunları burada Almanya’da Avrupa’da görüyoruz. Yani bu konuda fikrimiz var. 

Aynı zamanda birçok Avrupa ülkesinde (örnek İngiltere’de) okul üniforması var.

Ben isterim ki bütün çocuklar, eşit olmasalar bile, en azından okulda eşit görünsünler!

Daha bir kaç ay önce doktor bir arkadaşım şahit olduğu bir olayı bana anlatmıştı. Hem de olay bir ilköğretim okulunda geçiyordu. Mevsim sıcaklıklarından dolayı standart kıyafet kuralı kaldırılmış, ancak müdür bas bas bağırıyormuş. Neden? Çünkü işi abartan öğrencilerimiz varmış!

Hepimiz ilkokulda, lisede okuduk ve çoğumuzun ailesinin durumu yeni bir okul kıyafeti almaya bile yetmiyordu. Üniversitede okuyan bir öğrencinin gelir durumunu çok iyi anlayabilir ve istediklerini durumuna göre sınıflandırılabilirsiniz. Ama iş ilkokulda veya lise dengindeki bir öğrenci için, henüz hayatı tanımamış kanı deli gibi akan (delikanlı) ailesinin gelir seviyesini anlayamayacak genç yaştadırlar. Okul arkadaşları kaliteli, lüks ve gösterişli, markalar içinde giyinirken, kendisine benzer ürün alınmayan bir öğrencinin okuldan soğuyabileceğini, kendini dışlanmış sayabileceğini ben yarın ne giyineceğim diye düşünüp ders çalışmayı bırakacak öğrencilerimiz olabileceğini düşünmeliyiz. Şu anda bu yazıyı okuyup da ‘evet ya bende yaşadım’ diyenler mutlaka vardır.

Çeşitlilik güzel bir şey. Tek tip olmak belki monotonluğu anımsatır. "Aynı" olmak sıkıcı olabilir. Fakat ben yine de okullarda "üniforma"dan yanayım. Bu bende her zaman disiplini, saygıyı ve eğitimde eşitliği çağrıştırıyor. Bir öğrencinin, öğretmeninin önünden geçerken ceketini iliklemesi güzel bir şey. Sanki formalar kalkınca, bazı değerlerimizi yitireceğimizi düşünüyorum, ancak gelir düzeyi yüksek olan velilerimizin, çocuklarını gönderdiği özel okullarda bu sistem uygulanabilir. Benim nacizane fikrim tekrar yazıyorum; Tek Tip kıyafet DİSİPLİNİN önemli basamaklarından biridir. Unutmadan hatırlatayım öğrencilerimiz serbest kıyafetle okula gelecek, öğretmenlerimiz resmi kıyafetlerle gelecek. :))

Hoşça sağlıcakla kalın ama en önemlisi disiplini elden bırakmayan adam gibi adam kalın..!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum