Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

TARİHTEN BİR YAPRAK

Her kulübün başarılı yılları kadar başarısız yılarıda vardır. Belirli bir dönem büyük başkan ve fedakâr yöneticiler sayesinde zirveye çıkan, şampiyonluklar yaşayan bir kulüp gün gelir sıkıntılarla karşı karşıyadır. Fetret devrinde bu tür kulüplerin tekrar toparlanıp eski günlere dönmesi kolay değildir.

            İlimiz Konya’nın müessese kulüplerinden Yolspor bu yıllarda isminden söz ettiremese de 1980-1990’lı yıllarda altın yıllarını yaşadı. Konya’nın sporcu ailelerinden zamanın Karayolları Bölge Müdür Yardımcısı Abdülkadir Renklibay 1980’li yılların sonunda Yolspor’un başına geçmesiyle Turuncu- Mavi kulübün kaderi değişmeye başladı.

            Bölge Müdürü Karadenizli Ahmet Ustaoğlu’nun da destek verdiği Konya Yolspor yöneticilerinden Mustafa Karlıer, Mümin Koyuncu, Yaşar Açıkgözlü, Ahmet Bahar, Avni Uçar ile perde ardı kahramanları Şube Şefleri Ünal Akkanat ve Arslan Karakap’ın fedakârlıkları, antrenör Tevfik Türkkan’ında hırsı ile 1986–1987 sezonunda ilk Amatör Küme Şampiyonluğu elde etti. İşte şampiyon kadro

 

tar-001-crop.jpg

Ayaktakiler: Antrenör rahmetli Tevfik Türkkan, Kaleci Nurettin, Yaşar, Nurettin, Süleyman, Muammer Köseler, Oral, Azam, rahmetli Nevzat Topbaş, Özdil, rahmetli Mehmet Pınar, Kaleci Mahmut.

Oturanlar: Süleyman Tuzcu, Ali Tuzcu, Halit Gazyağcı, Ali, Fuat, Malzemeci Ahmet Kaynak (Tatoğlan)

            Bu ilk şampiyonluk değişik tarihlerde üç sefer 3.lige çıkışın habercisiydi. Nitekim Yolspor’u başarı rayına koyan Kulüp Başkanı A.Kadir Renklibay, 1989–1990 sezonunda antrenör Mehmet Özdil’inde başında olduğu takımla ilk defa 3.lige çıktı.

            Başarı grafiği ufak tefek zigzaglarla değişen Yolspor Başkan, Osman Tarık Yılmaz döneminde, antrenör Nevzat Topbaş ile 1996–1997 sezonunda tekrar 3.lige yükseldi. İki sezon ufak tefek sıkıntılar Konya Yolspor gecikmeden Başkan İsmail Hakkı Gültekin döneminde antrenörler Halit Gazyağcı ve Tarkan Esmer’in alın teriyle 3.kez 3.lige yükselmesini bildi.

            Sonrasındaki bazı idari değişiklikler ve imkânsızlıklar Karayollarını temsil eden Yolspor’u gerilere götürdü.

            Şimdilerde spor kamuoyu, nerede o eski Yolspor demekten kendini alamıyor.

Hey gidi günler hey…

            İşte yönetimce desteklenen 1988 yılının Yolspor’u,

Ayaktakiler: Rahmetli Nevzat Topbaş, Süleyman, Kaleci Mahmut, rahmetli Ahmet Bahar, rahmetli Avni Uçar, Mustafa Karlıer, Bölge Müdürü Ahmet Ustaoğlu, Kulüp Başkanı A.Kadir Renklibay, Yaşar Açıkgözlü, rahmetli Mehmet Pınar, Kaleci Nurettin, Kaptan Mehmet Özdil, Antrenör Tevfik Türker

Oturanlar: Ali, Mümin, Cahit Cenk, Azam, Muammer Köseler, Erol, Oral, Süleyman Tuzcu, Murat, Ali Tuzcu, Halit Gazyağcı, Malzemeci Ahmet.

 

tar-001-crop-2.jpg

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.