TARİHİMİZDEKİ ENTERESAN ANILAR

Ecdadımızın binlerce yıllık fakat çok renkli bir Tarihi vardır. Zaman içinde cereyan etmiş bir çok enteresan olaylar vardır ki bir çokları kayıt altına bile alınamamıştır. Lakin hikayesi dilden dile zamanımıza kadar gelebilmiştir.

Bunlara ister efsane, ister rivayet ister anonim kayıtlar diyelim, hepsinin de bir gerçek payı vardın ve yaşanmış güzel anılardır.

İşte bu yaşanmışların bir çokları sırası gelip konuşulduğunda insanı çok zaman düşündürür, güldürür, duygulandırır. Hatta tüylerimizin diken diken olduğu, gözlerimizin yaşardığı bile olur.

İşte sizlere güncel konulardan arta kalan zamanımızda bu tarihi anıların kalıntılarından ufak ufak örnekler vererek bahsedeceğiz. Bu arada daha önceden bildikleriniz olursa da hatırlatmış olacağız.

Koca bir medeniyetin sırlarını, doğrularını yanlışlarını, fıkralarını, Savaş anılarını, Uluslar arası entrikaları, Padişahların bir birinden ilginç yaşam örneklerini kaynaklar göstererek sunacağız sizlere.

Sırada Kanuni Sultan Süleyman’dan zamanımıza kadar gelebilmiş, yaşanmış, bir fıkra var. Sultan Süleyman Han 1495 yılından 1566 yılına kadar yaşamış, bu zaman içinde 45 yıl, 11 ay, 7 gün Padişahlık yapmıştır. O halde okuyacağınız şu fıkra aşağı yukarı 500 sene önceki bir zaman diliminin öyküsüdür.

SENİ UYANIK BİLİRDİK

İstanbul’un kenar mahallelerinden birinde yaşlı bir kadın oturmakta ve kendi halinde geçinip gitmektedir. Bir gün evinde uyurken kimlikleri belirsiz birilerince evinin içine girilir uyanınca görür ki evi soyulmuştur. Fakat yaşlı kadın bu olaydan Padişah Kanuni Sultan Süleyman’ı sorumlu tutmaktadır. Ve ısrarlıdır. Saray görevlilerine müracaat ederek Padişahın huzuruna bizzat çıkmak istediğini söyler. Kabul edilir ve huzura çıkartılır.

Huzura çıkartılan kadın evinde uyurken hırsız girdiğini ve evinin soyulduğunu bu soygundan ülkenin Padişahı olarak kendisinin sorumlu olduğunu daha söyler söylemez Kanuni doğrularak hiddetle.

Bana bak kadın… Sen niçin bu kadar derin uyku uyudun da evinin soyulduğunun farkına varamadın. Deyince.

Yaşlı kadının verdiği cevap ilginçtir. Padişahı yumuşatmaya yeter de artar bile. Kadın derki.

- Padişahım kusura bakma ama BİZ SENİ UYANIK BİLİRDİK. Onun için evimizde uyurken bile rahat uyurduk. Der…

Bu cevap Kanuni’yi yumuşatır.

-Haklısınız, diyerek kadının çalınan mallarının bedelini dahi kendi malından öder ..

 

Kaynak:

Kısmen Şu İlginç Tarihimiz.

Kısmen Anonim duyum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.