Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Tapudan korkmayın!

Birkaç yıl öncesine kadar Tapu Müdürlüğü’nde iş yapmak hayli zordu.Bugünlerde tek günde biten bir iş için çoğu insanımız birkaç gün hatta bazen de haftayı aştığı olurdu.

Daha birkaç yıl öncesinde bu işlerle uğraşanların bazıları şahsi beklentiler için kulağını ters elle gösterir, bazılarına uzun,bazılarına da üç adım atlatırlardı.İşin kurdu olanlarda üç adım atlama yerine,kısa devre ile işini hallederdi.Ama dürüst olan sade vatandaş bugün git yarın gelleri yaşardı.

Ama şimdiler de, Devletin tüm kademelerinde olduğu gibi Tapu Müdürlüklerinde de olağan üstü değişiklikler oldu. Tabiri caizse köprülerin altından çok sular aktı.Çalışan yetkili kişilerin düzgün insanlardan seçilmesi yanında sisten değişikliği büyük kolaylıklar getirdi.

Tapu önce şu kaideyi netleştirdi. Evrakların eksiksiz olsun,öğleden önce müracaat et,öğleden sonra yeni tapunu al.

İlk iş sabah müracaatında sırayı sıramatikle yapınca ilk kolaylık geldi.Oysa dün Tapu Müdürlüğünün kapısının önünde kuyruğa girilirdi.Sıran gelince evraklarını ilgili Tapu Müdürlüğünün müracaat memuruna teslim ediyorsun.Evrakların teslim ettiğin anında cep telefonuna evraklarının emin ellerde olduğu mesajla geliyor.Sen Tapudan ayrılıp öğle saatlerinde ikinci mesajı bekliyorsun.Buradaki en büyük incelik,yani işin püf noktası işlemi yapacak memurla muhatap olmuyorsun.İkinci mesaj üzerine Tapu Müdürlüğünün alt katında bulunan Ziraat Bankası’na gidip harç parasını yatırıp,mesajla bildirilen memura gidip işlemin kısa sürede hallediliyor ve yeni tapunu alıyorsun.

Önceden ilgili memura uğrayıp aldığın makbuz ile Bankaya gidip paranı yatırıp tekrar aynı memura geri gelip işini yaptırıyordun. Bir kaç ay önce yapılan memura uğramadan cep telefonuna makbuz numarasıyla bildirilmesi tapuda çağ atlattı.

   İşlemi yapacak memurla diyalog kurmada kalabalıklığı nedeniyle Selçuklu Tapuda Mehmet Üstün, Meram Tapuda (Aşık) Ahmet Yıldırım, Karatay Tapuda Mehmet Tatlı’nın özel gayretleri hepimizin işini kolaylaştırıyor.

   Dahası da var.Eğer bizim gibi mesleğin içindeyseniz bir gün önceden internet aracılığı ile sıranızı alırsanız müracaat anında evraklarınızı teslim ederken sıra beklemez randevu saatinizde Tapuya gelir tereyağından kıl çeker gibi evraklarınızı teslim edersiniz.Hatta öyle ki!İnternetten aldığınız randevu saatinden bir saat önce Devlet size mesaj aracılığıyla randevu saatini unutmayın diye hatırlatıverir. Yeter ki evrakınız eksiksiz olsun,onunda kolayı danışmak.Yıllardır çekilen çilelerden sonra bu kolaylıkları görünce işte devlet böyle olmalı diyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum