Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Tahir Akyürek ve Konyaspor

sKonyaspor, Sivasspor’un karşısına yine ligden düşen kadroyla çıktı. İlk yarı sahada varlık gösteremedi. Asıl oynaması gereken Serkan Şahin güya taktik gereği Ali Dere’nin yerine oyuna girdi. İkinci yarı takım biraz toparlandı. Sivasspor defansının verdiği ender pozisyonlardan birinde takımın en golcü oyuncusu Peter Grajciar (7 gol) takımı öne geçirdi. Ligden düşen Konyaspor, bu üç puanı çok istiyordu. 90+3’de Kamil Zayatte yine sahneye çıktı. Yine kendi kalesine attı. “Sezon bitince ben burada oynamam” diyen oyunculardan biriydi. Ama ısrarla oynatılıyordu. Golden sonra bütün futbolcular kendilerini yerlere attı. Üzüntüden kahroldular. Meğer söylendiği dediği gibi gelirler temlik altında değilmiş. Galibiyetten gelecek yaklaşık bir milyon lirayı futbolcular alacakmış. O yüzden canla başla oynuyorlarmış. Ne diyeyim? 50’şer bin lira alamadıkları için üzüldüm.

Ve maç sonu… Yılmaz Vural sinirli. Son dakikada yenen golden önce verilen faulün yanlış olduğunu iddia ederek önce hakemlere, sonra LİGTV’ye,son olarak da basın toplantısında Konya’nın yöneticilerine “güzel güzel” tepki gösterdi.

Soru: Hocam; takımda kalmak istemediğini söyleyen Musa, Mehmet Batdal, Kamil Zayatte gibi oyuncuları takım ligden düşmesine rağmen neden oynatıyorsunuz?

Cevap: Nerden çıkardınız bunu? Ben kendim konuştum. 17 futbolcu kalmak istiyor ve sözleşmeleri de devam ediyor. Galibiyetten gelecek parayı alacaklar. Siz yanlış biliyorsunuz. Haciz falan yok. Bazı yöneticiler halletmiş o işi, para Konyaspor’a geliyor.

Soru: Ne yapılması gerekiyor Konyaspor için?

Cevap: Buradan Sayın Vali’ye, Büyükşehir belediye başkanına sesleniyorum. Bir an önce ne yapılacağına karar versinler. Eğer futbolcuların alacakları bir süre daha ödenmezse serbest kalacaklar ve alacakları her halükarda yine ödenecek. Eğer bu 30 trilyon borcun tamamı sıfırlanırsa ve oyuncular da kalırsa ben Konyaspor’da kalmak istiyorum.

Soru: Sıfırlanırsa mı?

Cevap: Evet sıfırlanırsa (Yazarın görüşü: Yok artık!) Başka şekilde olmaz. Bu şehri ben de tanıyorum. Sanayisi çok güçlü, bunu yapabilirler.

Soru: Hocam, siz  ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Cevap: Anlatamıyorum galiba, ben kalmak istiyorum. Dediklerimin yapılması çok zor değil. Her şey Büyükşehir belediye başkanına kilitlenmiş durumda. Kendisi Konyaspor’un gizli başkanı değil mi? Yanlış mı biliyorum? O kimi işaret ederse o yapıyor. “Hadi buyurun” diyecek yönetim de devam edecek.

Daha çok şey söyledi. Yani iyi malzeme verdi bize aslında ama yeter. O da Ziya Doğan gibi yönetimin işlerine karışmaya başladı. Takım ligden düştükten sonra sayın Karapınar hiç açıklama yapmazken, Vural’ın bu seslenişi kaçıncı bilmiyorum.

Ortaya çıkan sonuç şu: Bu takımın hamisi, sahibi, asıl başkanı, yöneticisi, destekçisi, tüm yaşananlar ve açıklamalara bakılırsa Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir Akyürek. O zaman yetki de kendisinde sorumluluk da. Bence yıllardır yapmak istediğini artık yapma zamanı geldi. Konyaspor’un Süper Lig’e çıkması için ortalığın ayağa kaldırılmasına gerek yok. Yılmaz Vural’ın da, yöneticilerin de söyledikleri kısa vadeli planları olacak şeyler değil. Sayın Akyürek 5 yıl önce Hasan Dağlı’nın gündeme getirdiği düşük bütçeli, alt yapı destekli, uzun vadeli planı hayata geçirecek yepyeni bir yönetimin göreve gelmesine fırsat sunmalıdır.

Acizane teklifim budur.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar