Suriye halkı ve özgürlük

Lidersiz Devrim…

Suriye'de halk Esad Rejimi'nin sona ermesi ve daha çok özgürlük için nerdeyse 9 aydır meydanlarda. Şu ana kadar 5000 e yakın sivil öldü, 40 bin kişi kayıp olduğunu haberlerden ve yetkililerden duyuyoruz ve 50 bin kişi tutuklu. Olaylar ise halen devam ediyor.

Allah rızası için Suriye'deki rejimin şiddete son vermesi ve Esad'ın çekilmesi için sadece ambargomu uygulamak gerekir. Batılı ülkeler ve Arap Birliği de ambargoları hayata geçirdiler değişen ne oldu? Hiç bir şey. Esad kendisine sunulan hiçbir planı kabul etmiyor. Daha kötüsü ayakta kalmak için kimyasal silah kozunu bile sahaya süreceğini söyleyebiliyor.

Şimdi ABD’ye ve Batı’ya sormak istiyorum? Suriye'de petrol yok diye mi buraya müdahale etmiyorsunuz? Gerçi hiç bir zaman müdahale etmelerini istemem ama bu uluslararası sistemin çifte standartları, ikiyüzlülüğünden başka bir şey olmadığını bir kez daha gösteriyor. Suriye'ye müdahale edilmeyen her gün insanlık için utançtan başka bir şey değil.

Libya'ya sivil ölümler gerekçesi ile müdahale edenler Suriye'ye neden etmiyorlar acaba? Suriye'de daha mı az insan ölüyor? Hayır. Suriyeli, Iraklı’dan, Libyalıdan, Tunusludan daha mı değersiz? Bir çifte standart olduğu aşikar.

Sanki ABD ve batı, sistem devrildikten sonra kimin geleceğini bilmedikleri için müdahele edip risk almıyorlar gibi. Çünkü Esad kafalarına göre bir adam. Gizliden gizliye, uluslararası müdahaleye Rusya, Çin ve İran’ da karşı çıkıyor.

Arap dünyasında İsrail’e karşı olan ülkelerin başı İran’dı . İran Arap Baharı'nın kendisine ulaşacağını da bildiği için, Suriye'yi destekleyerek Arap Baharı'nın önünü kesmek isteyebilir ayrıca bölgede yalnız kalmak istemediği için de, Suriye'yi asla kaybetmek istemiyor olabilir.

Haberlerde son günlerde İran'dan Suriye'ye ciddi miktarda maddi destek ve Suriye ordusuna Irak üzerinden silah yardımı yapıldığı ve takviye birliklerin de gittiği yönündeki haberleri okumuşsunuzdur.

Benim de haberlerden okuduğuma göre, İsrail’in bütün sınırları tel örgü ile çevriliyken Suriye sınırlarında son zamana kadar tel örgü bile yokmuş. Başka bir şey demeye gerek var mı acaba? Ayrıca, Suriye ile PKK arasında ilişkiler olduğunu da hepimiz biliyoruz. PKK'nın lider kadrosu uzun yıllar bu ülkede kalmadılar mı? Suriye istihbaratı PKK ile işbirliğinde olup, PKK'yı Türkiye'ye karşı kullanabilir. Buda hem Avrupa’nın hem de Esad destekçilerinin işine gelir, Çünkü Suriye'deki katliama tek itiraz eden, sivil ölümleri durdurmak isteyen ülke Türkiye. Ve Türkiye'nin bu duruşunu bozmak için Suriye PKK'yı kullanır. Suriye'de ki rejim ayakta kalmak için PKK dâhil her yolu deneyecektir.

Avrupa şunu bilmeli, hangi yolu denerse denesin, bu değişim ve özgürlük isteğine karşı durmaları mümkün değil. Esad’da bu değişimi silah ile bastıramayacağını bilmeli. Ve

Araplarda ‘Ya değişimi sahiplenecekler, ya da kendilerini bekleyen sona razı olacaklar’.

Son olarak; özgürlük demek geliyor içimden, Arap Baharı'nın altında yatan tek bir kelime var o da özgürlük. Suriye halkı ne diyor "Biz özgürlük istiyoruz". 30 yıldır devam eden Esad yönetimini biz artık kabul etmeyeceğiz", diyorlar. Allah için başka ne istiyorlar?

Şunu hiç unutmamak lazım ki Tarihte ilk kez bir devrim lidersiz oluyor. Suriye’deki devrimin tek kahramanı var o da Suriye halkıdır.

Hoşça, sağlıcakla kalın. Ama en önemlisi Suriye halkına sahip çıkan adam gibi adam kalın!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum