Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Süper mücadele ve üç puan

 Maçtan önce Karabük’te yaşayan Konyalı dostum Serdar Sabuncu ile görüştüm. Karabükspor’un tüm maçlarını takip ettiğini ve tartışmasız ligin en kötü takımıyla oynayacak Konyaspor’un puan şansının çok yüksek olduğunu söyledi.

Herşeyiyle saldıracak rakibin ilk yarı gol bulmak için yaptıklarını görünce şaştım kaldım. İlk 10 dakikada Konyaspor, rakip ceza sahasına yaklaşmak için cesur davrandı. Ancak Karabük sonraki dakikalarda o kadar çok saldırdı ki, Konyaspor’un rakibi durdurma üzerine oynamaktan başka çaresi kalmadı. Yeşil beyazlılar beklediğimin üzerinde efor sarfedip özellikle orta saha ve kendi sol kanadında Karabük’ü çok iyi durdurdu. Mehmet Güven, Ali Çamdalı ve İnceman savunmanın önüne set kurup pas üçgenleri kurmalarına engel oldu. Topu alan Karabüklü’nün başında saniye geçmeden bir Konyasporlu bitti. Çok top alamasa da Rangelov takımın en etkisiziydi.

İlk yarı o kadar hızlı oynandı ki, ikinci yarı önce kimin pili bitecek diye merakla bekledim.

İkinci bölüm başlar başlamaz normal olarak ev sahibi yine baskıyla başladı. Üç haftadır takım savunmasında çok iyi işler yapan Konyaspor hem sert hem de enerjik oyunuyla “öyle kolay kazanamazsınız” mesajı verdi. İlk yarı Mehmet Uslu’nun üzerine çok oynandığı için savunmaya yardım eden ve çok etkili görünmeyen Djalma, İnceman ile güzel bir verkaç sonrası golü bulunca Karabük tamamen stresin mahkumu oldu.

Sendika takımı Karabükspor’un taraftarı “direne direne kazanacağız” pankartı açmıştı ama Yılmaz Vural’ın takımının direnecek ne gücü ne de morali kaldı.

Yaklaşık 20 dakika doldur boşalt yaptılar ama son haftaların uyumlu ikilisi Ali Turan ve Vukoviç hiç hava topu vermedi.

Son 10 dakikada iki takım oyuncuları da resmen koşmaktan perişan oldu ama Konyaspor attığı golü korumayı bilen ve galibiyeti hak eden taraf oldu.

Yeşil Beyazlılar çok kritik bir maçtan harika bir üç puan aldı. Öncelikle takımın savunma anlayışını her geçen hafta seviye seviye geliştiren Aykut Kocaman’ı ve Konyaspor camiasına yakışan şekilde oynayan futbolcuları tebrik etmek gerekiyor.

Konyaspor düşme korkusunu artık üzerinde attı. Şimdi işte Aykut Kocaman’ın koyduğu üst sıralar hedefi için “futbol oynama zamanı”.  

Önceki ve Sonraki Yazılar