Şükranlarımı sunuyorum

Kurban bayramı münasebeti ile birçok gönüllü kuruluşumuzdan binlerce genç ve yaşlı gönül -eri kardeşimiz mazlum halkların yardımına koşuyorlar.

Seydişehir Gönülbağı Derneği Ve Konya Ribat Eğitim Ve Yardımlaşma Derneğinin organize ettiği Gazze -Somali ve Sudanda ki kurban Organizasyonlarına Seydişehirli gönüllüler de gitti.   Seydişehirli gönüllüleri 1 Kasımda Gazze’ye uğurladık.  Rabbim onların yolunu açık etsin bayram boyunca dualarımız onlarla olacak.

Bu kuruluşlardaki kardeşlerimiz sıcak yuvalarını bırakarak Kurban Bayramı’nda yardım severlerin emanetlerini dünyanın öbür ucundaki mazlumlara, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması bizleri fazlası ile memnun etmekte ve duygulandırmakta. .

Kurban ibadeti, yılda birkaç gün ihtiyaç içindeki insanlara ziyafet vermekten öte, yardımlaşma prensibinin evrensel hale getirilme çabası için yollara düşen kardeşlerimizi gönülden kutluyorum.

Türkiye de ve dünyada Kurban organizesi yaparak bu güzel manzaraları bizlere yaşatan tüm kurum kuruluş ve kişilere şükranlarımı sunuyorum.

BAYRAMIN GÜNDEMİ

Her bayram olduğu gibi bu bayramda trafik kazaları,  kaçan kurbanlık boğaları n kovalanmasına, bu sene Van’da 602 vatandaşımızın hayatını kaybettiği depremden sonra yardımların yağmalanmasını da eklersek bayramın genel gündemi bu demektir.

Binlerce büyükbaş hayvanı bulundukları yerlerden şehirlere naklediyorsunuz ve birkaç dana ipten kurtulup kaçıyor, medya işi gücü bırakıp havadan, karadan, denizden, danaların, peşinde koşuyor ve saatlerce o görüntüleri izlettiriyor.

Allaha şükürler olsun o bildik görüntüler her geçen yıl biraz daha azalıyor, her geçen sene diğer yıllara göre çok daha tertipli,   daha düzenli hale geliyoruz ama medya yine yapacağını yapıyor.

Geçen yıl Bayram öncesi kurbanlık fiyatlarını şişirip de bayramda kurbanlıkların elde kalmasında en büyük payın yine medya olduğunu halk görünce; bu yıl  bu türden  haberler çokta  kabul  görmez oldu…

Bayram ziyaretlerimizin konusu ise belli; o sıkıcı gündem sen ne kestin, nerde kestin kaç kilo çıktı, etin kilosunu kaç paraya mal ettin…

Daha fazla et hesabı veya etin kilosunu daha ucuza mal etme hesabı tüm değerlerin önüne geçmiş.  

Yurdunda yuvasında yaşlı annesi ve babası garip garip onların yolunu beklerken o daha ucuza mal edebilmenin derdinde.

Ailecek  yaşanacak coşku  kurban  edilerek, paket sistemi ile  parasını yatırıp ta  ertesi gün poşet halinde  aldığın kurban  kesme adeti her geçen gün  yaygınlaşmakta ..

Alt katta kurban kesenlerin üst katta kurban kesemeyen komşusundan haberdar olamayacak kadar yalnızlaşan toplum. Güzel  hasletlerini  boş  ve faydasız  şeyler için  KURBAN eden  bir toplum.…

BAYRAMDA HİÇ KONUŞULMAYAN

Hiç konuşup tartışmadığımız bayramın ulusal ve uluslararası planda, maddi faydaları konusu, içeride ve dışarıda yoksullara sağladığı destek ve toplumsal barış ve kaynaşmaya olumlu katkısı üzerinde durmayız.

Kurbanın , "yakınlaşmak" anlamına geldiğini; başta Allah'a, kendisine, tabiata karşı sorumluluğu olan insanın bunları hatırlaması, sahip olduğu tüm nimet için yaratıcısına şükretmesi demektir.  Ancak bu şekilde atamız İbrahim ve İsmail’in teslimiyetinin ne anlama geldiğini anlamış oluruz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.