Sokaklar boş, esnaf kan ağlıyor

Ticaretle uğraşan insanların büyük çoğunluğunun devam eden sıkıntılı günleri bir türlü bitmek bilmiyor…

Bütün sektörlerde satışların yüzde yüze yakın bir kısmı durdu. Esnafın sezonluk ümitleri bir bir tükendi,   gelecekten ümidini kesen esnaf, her geçen gün daha da kan kaybetmeye devam ediyor.

 Bir taraftan da küçük esnafı bitişine sebep olan büyük ölçekli marketlerin her gün bir yere, bilmem kaçıncı şubesi açılıyor.

           
Birçok esnaf her gün siftah bile yapamadan dükkân kapatırken, satış yapamadıkları gibi geçmişteki alacaklarını da tahsil edemiyorlar.

 Karşılıksız çıkan çekler, senetler ve iflas eden işyeri sahipleri ve esnaflar buna bağlı olarak da sıkıntılı.

En önemlisi de kendi derdini unutmuş bir imzayla kefil olduğu komşusu, arkadaşının ve dostunun derdiyle uğraşır hale gelmiş. 

Esnaf borçlarını ödeyemiyor,esnaf vergisini ödeyemiyor, esnaf  kirasını ödeyemiyor  , esnaf bağkurunu ödeyemiyor, esnaf  sigortasını ödeyemiyor esnaf kredi kart borçlarının askerisini bile ödeyemiyor  velhasıl esnaf  ödemelerini  yapamıyor..

Esnaflar vergilerini ödemek için dört gözle çıkacak yasayı bekliyor?  Çünkü bankalar esnafa vergi borcu olduğu için küçük çaplıda olsa kredi vermiyor. 

Vergi dairesi Ankara merkezli olarak esnafın tüm banka hesaplarını elektronik ortamda post hesapları bloke edilmiş.

           
Faizler tarihin en düşük seviyesine indiği söyleniyor ama bankalar esnafa kredi verecek sağlam kefil istiyorlar.

           
Esnafların büyük bir bölümü gayrimenkullerini tabusunu bankaya teminat olarak göstermekte ama birçok banka bunu da kabul etmiyor, illaki kefil istenmekte.

           
Esnafın can suyu KOSGEP kredilerinde alavere dalavere işler dönüyor. Bir gün içinde müracaatların başlayıp kapatıldığı sisteme kimler müracaat edebiliyor sorgulayan esnafın derdine çare olacak odalar yok.

Bu nedenle binlerce esnafın bulunduğu Seydişehir de KOSGEP kredisinden faydalanan esnaf sayısı parmakla gösterilecek kadar az.

 Odaların tek yaptığı şey KOSGEP’in kredi verecek haberini gazetelere servis yapması.

           

Bu şartlarda küçük esnaflarımız ne yapacak? Kepenklerini kapatıp esnaflık hayatlarına son mu verecekler..

Bu konuda devlet yetkilileri ile banka yetkilileri esnaflara karşı daha duyarlı ve yardımcı olmaları gerekmez mi?  

Odalar bu konuda daha duyarlı olması gerekmez mi?

Her gün birileri işsizlikten, geçinememekten ya da borçları yüzünden cinnet geçiriyor.

 İnsanlar intihar ediyor, yakınlarını vuruyor, hırsızlığa ve dolandırıcılığa başvuruyor. Çeşitli yerlerde seslerini yukarılara duyurabilmek için eylemler yapıyorlar bu ve bunun gibi haberleri her gün izliyoruz, okuyoruz.

Vatandaş gün geçtikçe battığı bu borç batağından, işsizlikten nasıl kurtulacağını bilmiyor, ne yapacağını bilmiyor

 

İnsanlar ne zaman geleceğe umutla bakmaya başlayabilecekler. Ne zaman derin bir oh çekip borçlarını, kredi kartı ödemelerini, ödenmeyen çek ve senetlerini, iflas edeceğim düşüncelerini ve ailemi nasıl geçindireceğim düşüncelerinden kurtulup rahat bir nefes alacaklar.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum