Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

SİYASET VE KONYASPOR

Malumunuz genel seçimler yaklaşıyor. Ülke seçim atmosferine yavaş yavaş girmeye başladı. Siyasi gündemde Konya’dan kimlerin yeni dönemde milletvekili olamayacağı, kimlerin de seçime girerek milletvekili adayı olacağı konuşuluyor. Oda başkanları, bilim adamları, partilerin ilçe ya da il başkanları, spor camiasından yöneticiler, farklı partilerden listelere girmenin savaşını vermeye başladı. İsimleri duyuyoruz. Memleket Gazetesi de yakında bu isimleri açıklayacak duyduğuma göre. Ama benim için önemli olan bir isim var. Siyasi geleceği olduğu söylenen, milletvekili adayı olacağı yönünde kulislerde adı geçen bir isim var. O, Konyaspor Başkanı Ahmet Şan. Haftalardır Ahmet Şan’ın siyasete sıcak baktığı, seçimlerde aday ya da aday adayı olacağı, siyasette önemli hedefleri olduğu söylentileri dolaşıp duruyor. Haftalardır duymama rağmen tabiri yerindeyse duymazdan geldim. Çünkü böyle bir şey olacağına ihtimal vermiyordum. Çünkü Konyaspor’u yöneten kişilerden en çok duyduğumuz cümleler; “Biz hiçbir karşılık beklemeden, bu takımı iyi yerlere getirmek için çaba sarf ediyoruz. Konyaspor’u basamak olarak kimse kullanmamalı” şeklindeki ifadeleri barındırıyor. Bunları kafamıza kazıyanlar hakkında “siyasi gelecek” söylentilerinin çıkmasını hoş bulmak mümkün olmuyor. Bu söylentiler çıkarken kulislerde ismi geçenlerin “benim öyle bir niyetim yok” diyerek mesaj vermemesi de dedikoduların boşa çıkmadığını gösteriyor sanki. Sayın Ahmet Şan, acaba milletvekili adayı olacak mı? Merakla bekliyorum.

Aslında ben, yaptığı işte başarılı olanların ülkenin yönetimine talip olmasında bir beis görmüyorum. Spor, iş dünyası, sivil toplum kuruluşu ya da ekonomi hiç fark etmez. Ama buradaki ana kriter başarı olmalı. Konyaspor’u çok iyi yönetip dev adımlar atmasına vesile olduysanız spordan sorumlu devlet bakanı olmanızda hiçbir sakınca yok. Ama işinizi iyi yaptığınız konusunda tereddütler varsa siyasi isteğinizi anlamak da zorlaşıyor.

Bu köşede bir kez “Konyaspor Yönetimi ve Büyükşehir Belediyesi, şehir tarafından yalnız bırakılıyor” şeklinde ifadeler yazmıştım. Bu ifadelerden kim, ne anladı bilmiyorum ama bu yalnızlığı bir kez daha gördük. Bir süredir Konyaspor’a otobüs kampanyası furyası sürüp gidiyor. Bildiğim kadarıyla haftalardır iş adamlarıyla görüşmeler devam ediyor ve şu ana kadar sadece Romanya Kompen Bayisi, Saraylızade Halı adlı bir firma, Elit Restaurant’ın yönetimi ve Ak Parti Milletvekili Ahmet Işık destek verdi. Otobüs duyduğum kadarıyla 300 bin Euro, yani yaklaşık 550 bin YTL. Toplanan para ne kadar? Haftalardır sadece 14 bin YTL. Sayın Memduh Oğuz, yaklaşık 100 bin Euro da yönetimin verdiğini açıklıyor. Bu durumda geriye 350 bin YTL kalıyor. Bakalım ne kadar daha destek bulunacak. Bu şehirdeki insanlar aptal değil. Niçin destek vermediklerini birilerinin araştırması gerekiyor.

Buradan birilerinin, işini ne kadar iyi yaptığını çıkarabilirsiniz. Konyaspor Yönetimi’nin tamamını kastetmeden söylüyorum bunu. Herkesle barışık olanları kastetmiyorum. Konyaspor’a küçücük bir katkı sağlamak için olağanüstü çaba sarf edenlerden bahsetmiyorum. Etrafına negatif elektrik verenleri kastediyorum. Güven problemi nedeniyle Konyaspor’a çok şey kaybettirip, yönünü farklı alanlara dönenleri kastediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar