Seyyiharun-Mualimhane Camisi…

Konya’ya yakın zamanda gidenler Mevlana müzesinin önünde oluşturulan geniş açık alan ile Mevlana müzesini ve Sultan Selim Camisinin açığa çıkan muhteşem silueti görmüşlerdir.

Hizmette sınır tanımayan Konya büyükşehir belediyesi kurduğu düzen ile alanda halka su ve temizlik hizmeti sunuyor. Aynı alanda teravih namazları kılınabiliyor.

Hemen cemaatin arkasında bulunan kitap fuarı halkın gezebileceği bir şekilde tasarlanmış. Haremlik ve selamlık olarak ayarlanan meydanda erkekler bölümünde nasıl bir hizmet var ise aynısını bayanlar bölümünde de görmek mümkün.

Bunu şunun için anlattım... Seydişehir’de böyle bir alanın oluşturulması pek alada mümkün.

Sıcaklardan bunalan cemaat kendi imkanları ile hemen hemen tüm Camilere klima çalışması yaptı ancak klimaların çalışması hususunda cemaat arasında tam bir uyum yok. Tabii ki cemiye gelen yaşlısı genci var kimisi bunalıyor kimisinin rahatsızlığı var üşüyor sonrası klima kullanımı hakkında ciddi sorunlar oluşuyor.

Bunun en güzel çözümü Konya’daki gibi açık bir teravi namazının kılınabileceği çok amaçlı sosyal aktivitelerinde yapılabileceği bir alanın yapılmasıdır.

Bu alanın ilçemizde oluşturulması da pek ala mümkün… En uygun yerde Seydişehir’in merkez camisi olan Seyyidharun camisi.. Cemaatin kendiliğinden oluşturduğu bir sistem var bu sistem işlevsel hale getirilebilir.

Seyyid Harun Camiinde özellikle Cuma namazları, cenaze namazlarında ve teravih namazında caminin sağında ve solundaki yeşil alanlara serilen hasırlar ile çözüm bulmaya çalışılıyor. Tabii ki hiç yoktan iyidir ancak tabiri caizse kandaklı kundaklı bir alan...

Engebe ve basamaklarla dolu çevre düzenlemesi Caminin siluetini de kapatıyor. Yeni düzenleme için bir engelde vakıflar fakat bana göre temel engel Seydişehir’de kafa ile vücudun bir olmamasından kaynaklanan sebepler. Zor belki ama basit ve elzem bence…

Âcizane olarak basit çalışmalar ile böyle bir alanın yapılabileceğini kanaatimi sunmak istiyorum.

Özellikle Seyyidharun Camisi ve Muallimhane camisinin etrafını çevreleyen bahçe duvarları hem alan kaybına sebep oluyor hem de görüntüyü bozuyor.

Özellikle Seyyidharun camisinde kalabalık bir cenaze namazında cematın yarısı temelin içinde yarısı dışında bu Seydişehir’e hiçte yakışmayan bir görüntü. Hamamın oradan başlayacak seviye çalışması ile trafiğe kapalı bir alan oluşturulması pek alada mümkün…

Bu alanı özellikle ramazanda her türlü sosyal aktiviteler yapılacak ve Seydişehir’i n oraya akmasını sağlayacak projeler üretilebilir. Muallimhane camisi ise etrafına oluşturulan temel ile çukura hapsedilmiş durumda hiç kimseye faydası olmayan bu temellerin yerine daha modern projeler ile hem alan genişler hem daha güzel görünür.

Birileri vakıflar mazeretini sunabilirler, bu vakıflar sadece ilçelerde mi var Konya da yok mu orası büyükşehir derseniz bende o zaman bir yıl sonra burası da Büyükşehir’e bağlanacak o zaman bir daha yazarım belki o zaman böyle bir çalışma yapılır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.