Seyit Harun Camii...

    

Seyit Harun Camii restorasyonu ve insan iskeletleri

Seyyidharun camisinin Seydişehir ve çevresi için ne kadar önemli ve elzem olduğu sanırım restore çalışmasında çok iyi anlaşılmıştır.

Görünen o ki Seyyidharun cemaati ve camiye ziyarete gelenler için meraklı bekleyiş uzun sürmez.

Camide devam eden restorasyon sırasında çeşitli camilere gitmek zorunda kalanların hiçbir camide Seyyitharun’daki huzuru bulduğunu zannetmiyorum. 

Şehrimizin tarihi kimliğiyle bütünleşen bu ibadethane en önemli değer. İşte Seydişehirli de kısa süreli de olsa bu kıymetten ayrı kalmanın burukluğunu yaşıyor. Belki de kaybedince anlıyor değerini…  

Caminin müdavim cemaati tarafından camide yapılan çalışmalar gün be gün takip ediliyor.

Ne yapılıyor? Neler yapılacak? Ne zaman bitecek? gibi sorulara cevap arayan cemaat mütemadiyen camideki çalışmaları yerinde kontrol eder hale gelmiş durumda.

Fakaaat!

Ramazan bayramı sonunda ibadete kapatılan camideki restore çalışmaları aynı hızla devam ediyor diyemiyoruz. 

Caminin restoresini alan firma 2007 yılının ilk 2 ayında restorenin bitmesini bizzat basının önünde söylemiş, çok ümitlenmiştik.   

Bugün gelinen nokta firma yetkililerinin öngördüğü tarihten çok uzak görünüyor. Çalışmaların ağır aksak yürümesini görmek insanı pek mutlu etmiyor.  Yapılan yenileme işinin kış aylarına gelmesi başlı başına bir olumsuzluk.

Seydişehir’de ve çevresinde bu yıl daha şiddetli olarak yaşanan kış mevsiminde çalışılması oldukça zor.  Soğukların -20lere kadar düştüğü bir kış mevsimi yaşıyoruz..

Şu ana kadar dışarıdan görüldüğü kadarı ile çalışmaların dışarıdaki kısmı büyük oranda bitirilmiş durumda. Eski şadırvanların yerine yapılmak istenen şadırvanın yeraltındaki kısmının kaba inşaatı bitirilmiş.

Caminin dış kısmındaki o eski taşlar ve duvar yıkılıp yerine yenisi yapılmış.

Cami duvarlarının çevresi kazılarak minnez duvarları bulunmuş. Caminin orijinal yapısından sonra yaklaşık( 90 cm ye yakın) sonradan doldurulmuş.   Sonradan doldurulan bu kısımlar orijinal haline döndürülmek için kazılarak yeniden düzenlenme yapılmış. Dış cephesinin gez olarak tarif edilen sıvası yapılmış…

İçeride ise gezip görenlerin hayretler içinde kalmaması mümkün değil.

Caminin içinde 1m yakın dolgu yapılmış olduğunu görenler bunun ne adına yapıldığının cevabını bulmakta zorlanıyor.   

Tarihi kayıtlarda caminin de yangın çıktığı ve bu yangının izlerinin caminin kıble kısmında hala görüldüğünü belli.

Ama minber duvarları  kazılırken caminin kıble kısmının duvarlarının dibinde bulunan insan iskeletlerinin açıklaması yok..

O dolgular boşaltılmış ve direklerin minberin altında kalan kısımlarının ise teker teker gerekli güvenlik önlemleri alınarak boşaltılıp yerine yeni gelen ayakların yerleştirilmesine başlanmış. Duvarlarda sonradan yapılan tahtaların ve boyaların temizlenmesi ile çalışmalar şimdilik devam ediyor.

Yapıcı firma Şubat ayının sonunda bitireceğini söylüyormuş ama şu an hiç kimse bu tarihte biteceğini inanmıyor. Gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.