Seydişehir’in neden bir helikopter pisti yok?

Geçtiğimiz günlerde, 60 Evler sahasında bir futbol maçı oynanırken, maçla ilgili olmayan bir başka mekândaki acil bir olay için sahaya 112 ambulans helikopterinin indiğini duymuşsunuzdur.

Epey bir zaman sonra biz de duyduk. Eğer daha erken duymuş olsaydık haber yapıp, sizlere de duyururduk mutlaka.

Anlatmak istediğimiz bu değil tabi… İnsan sağlığı, dahası bir can kurtarmak her şeyden çok daha önemlidir elbette. Bu maksatla; gerekirse maç da durur, sahaya helikopter de iner, hatta eğer gerek varsa, bu faaliyetler iptal bile edilebilir.

Üzerinde durmak istediğim asıl mesele şu. 60 Evler Stadı aktif olarak kullanılmazdan önceki zamanlarda, helikopterler Eti AŞ. Sahasına iniyordu. Hala da Eti AŞ bünyesindeki helikopterler buraya inmeye devam ediyor.

Eti AŞ özelleştikten sonra orası özel bir mülkiyet olduğu için, helikopter inip kalkması sahibinin inisiyatifinde olan bir durum, olduğu için, buna ister müsaade eder isterse de müsaade etmez…

Seydişehir’e yeni yapılan, helikopter pisti de dahil olmak üzere 75 yataklı hastane binası, görünüş itibarı ile bitmek üzere, hatta tüm eksikliklerinin tamamlandığını da söyleyebiliriz.

Beyşehir’e 300 yataklı hastane yapıldığını da biliyoruz, Bizim de teslim aldığımızda 75 yataklı bir hastanemiz olacak… Olsun varsın hiç yoktan daha iyidir. İnşallah en kısa zamanda teslim alınır ve Seydişehirli daha iyi bir ortamda hizmet almaya başlar…

Seydişehir Devlet Hastanesi kritik ve önemli bir konuma sahip olacak. Zira; bölgesinde, ortalama olarak saatte 4 bin aracın geçtiği bir yol güzergahında olan bir ilçeye sahibiz. Bozkır, Yalıhüyük, Ahırlı, Akseki gibi geniş bir bölgeye hitap edeceğinden dolayı önemi daha da artıyor.

Devletimiz özellikle sağlık hizmetleri bakımından güçlendi. 112 Servisi son derece başarılı hizmetler veriyor… Ülke çapında, hastaları; havadan, karadan ,denizden en kısa zaman da ulaştırılması gereken yerlere ulaştırıyor..

Bu nedenle Seydişehir’den günde belki iki hasta karayolu ile Konya’ya sevk edilirken, yine yılda hayati tehlikesi olan birkaç hasta hava ambulansı vasıtasıyla Konya’ya ulaştırılıyor ve hayatlar kurtarılıyor. İşte bu nedenle; Seydişehir’e yeni yapılan hastanede helikopter pisti olması gerekiyordu ve öyle de oldu. Projede bu pistin olduğunu biliyoruz.

Hastane Projesinde sona gelindiği ve helikopter pisti yapımı için makine ve ekipmanlarının sahaya indiğini de biliyoruz.

Son anda, bu yönde çalışma yapan ekipmanlarının çalışmalarının durdurulduğunu öğrendik.

Bilmediğimiz tek şey; bu çalışmaların neden durdurulduğu hususudur.

Olayın boyutları nedir? Konu sadece helikopter pisti mi, yoksa kurumlar arasında anlaşmazlıklar da mı var? Yoksa helikopter pisti yapılacak alan, özel bir mülkiyet midir de sorun buradan mı kaynaklı? V.s… V.s.

Bizim bildiğimiz bir şey var ki; diğer bütün bildiklerimizden çok daha önemli.

O da;

“Seydişehir’in bir helikopter pistinin olmadığı”dır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum