Seydişehir’e dört dörtlük fakülte..

Seydişehir’e dört dörtlük fakülte binası…

 

Yapımına 23 Kasım 2009’da başlanılan fakülte binası, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan’ın katılımı ile 5 Temmuz 2012 de resmen açıldı.

Tamamı, Cengiz Holding tarafından finanse edilerek, 1,5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanan fakülte binası, 9 bin metrekare kapalı alan, 27 bin metrekare de açık ve yeşil alana sahip bulunmaktadır.

Bina, modern yapısı ve Selçuklu Mimari özelliklerini taşıması bakımından emsalleri arasında örnek gösterilebilecek özelliklere de sahip bulunmaktadır.

Toplam 4 kat olarak tasarlanan fakülte binasında; 24 derslik, 40 idari ve akademik personel odası, 4 amfi, 3 laboratuar, 1 kütüphane, her bölüm için özel olarak tasarlanan 3 seminer odası, yemekhane ve kantini üzerinde barındırmaktadır.

Gerek ısıtma ve havalandırma sistemleri gerekse bina içi tasarımda son teknoloji ürünleri kullanılmıştır.

Sizin anlayacağınız; yapılış süreci ve mimarisi ve çevre düzeni görünümü ile hiçbir masraftan kaçınılmadan yapılmış, “dört dörtlük” diyebileceğimiz bir bina meydana gelmiş.

Açılış programında kısa bir konuşma yapan Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz; “Seydişehir’e hizmet için geldiklerini” belirterek, “Seydişehir’le iyi ilişkiler kurup yatırımlar yaptık. Alüminyum fabrikasını aldıktan sonra 7,5 yılda 265 milyon dolarlık yatırım yaptık. 200 milyon dolarlık daha yatırım yapacağız. Fabrikamızı dünya teknolojisiyle tanıştırdık. Biz bu toprakların çocuklarıyız, bu topraklardan ekmek yiyoruz ve bu topraklara yatırım yapacağız. Aldığımız günden beri hep üzerine koyduk ve bundan sonrada da Seydişehir’e yatırıma devam edeceğiz” derken, Seydişehir’in geleceği hakkında ne kadar güzel düşüncelere sahip olduğunu vurguluyordu.

Ekonomi bakanı Zafer Çağlayan ise; “veren el alan elden üstündür”, “eşek ölür semeri kalır, insan ölür eseri kalır” sözüne vurgu yaparak, hizmetin önemine değindi.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde; “Sağlık Bilimleri Fakültesi” sözünü kamuoyu önünde Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’den, Hükümet adına söz alması, açılışa damgasını vuran bir olaydı.

Aynı gün içerisinde Seydişehir de iki açılış birden yapıldı. Birisi Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi, diğeri ise “Taşıyıcılar Kooperatifi Hizmet Binası”nın açılışıydı.

Seydişehir’in hizmetine sunulmuş her şeyi dört dörtlük hizmetin halk tarafından ilgi görmemesi Seydişehir adına üzücü bir durum diye düşünüyorum. Hükümetin, Ekonomiden sorumlu bakanı, Seydişehir’e Açılış için gelirken, Seydişehir’in ne sanayicilerinin ne de diğer ticaret erbabının bakana sunulacak ne bir isteği ne bir proje talebinin olmaması bana göre büyük bir kayıp. Açılışa gelenlerin yarısından fazlası resmi zevat, bir kısım Eti A.Ş.’den gelen işçilerdi. Bunun yanı sıra Perşembe olmasına rağmen halktan katılımın az olması da dikkat çekici oldu.

Seydişehir’e, bölgede benzeri olmayan bir fakülte binası yapılıyor, ancak temeli atılırken halkın gösterdiği ilginin açılışta gösterilmemesi sanki bir mesaj niteliğindeydi.

Gerçi bundan önceki temel atma töreninde yaşanan rezaleti de düşünürsek, insanların ilgi göstermemesinin nedenini de sanırım anlayabiliriz.

Teşekkürler Cengiz ailesi. Her şey “dört dörtlük”... Bundan sonrası fakülte yönetimine kalmış.

Çünkü siz; gerekeni ziyadesiyle yapmış durumdasınız.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.