Seydişehir MYO’nun başarısı…

Seydişehir Meslek Yüksek Okulu’nun dikey geçiş sınavlarındaki yakalamış olduğu başarı öğrenci seçme ve yerleştirmede MYO için bir tercih sebebi oldu.

Bakmayın siz  reklamı yapılamadı ama; dikey geçişteki bu büyük başarı hiç de küçümsenemez... Reklâmı daha iyi yapılsaydı Seydişehir Meslek Yüksek Okulu’na giriş puanlarının daha da yükselmesi muhtemeldi.

Okul bu başarısı ile Konya’nın tüm ilçelerini geride bıraktığı gibi Konya merkezini bile 6’ya katladı.  Konya merkezde okuyan 5 bine yakın öğrenciden sadece 5 öğrenci dikey geçiş sınavı ile 4 yıllık fakültelere girerken bu sayı Seydişehir Meslek Yüksek Okulu’ndan (ikinci sınıf toplam öğrenci sayısı 650)  30 öğrenci büyük başarı sağlayarak Ortadoğu Teknik, Yıldız gibi üniversitelerin bilgisayar ve elektrik bölümlerine girdiler. Bunun yanı sıra bunların içinde Türkiye birincisi ve Türkiye ikincisinin Seydişehir meslek yüksek okulundan olması Seydişehir için büyük bir başarı.

Yapılan kısa röportajın bazı ulusal gazetelerde yankı bulması Seydişehir meslek yüksek okulu için bir tercih sebebi oldu. Geçen yıllara nazaran daha fazla öğrencinin Seydişehir’e gelmesine sebep olan bu başarı aynı zamanda Seydişehir’i hazırlıksız yakaladı. Böyle bir duruma hazırlıksız yakalanan Seydişehir’de şu an itibariyle 200’e yakın öğrenci barınma sorunu ile karşı karşıya.

Şu an itibariyle ne devlet yurdunda ne de özel yurtlarda boş yerlerin olmadığı ve bu öğrencilerin diğer öğrencilerin yanında misafir konumunda yerleştirildiği ve ev bulmakta zorlandığı bildirilmekte.                                         Bu olay hem iyi hem kötü. İyi tarafı Seydişehir’i bu kadar çok öğrencinin tercih etmesi, kötü tarafı ise Seydişehir’e gelen bu öğrencilerin barınma sorunu yaşaması. 

Seydişehir Meslek Yüksek Okulu’na hemen ek binanın yapılarak yeni bölümlerin açılmasını defaten belirtmiştik. Seydişehir için olmazsa olmazlardan olarak gördüğümüz ek bina ve ek bölümlerin açılması konusunu her platformda dile getirdik, bunun için Seydişehir’de toplantılar yapıldı ve dernek kurularak gerekli çalışmalar hızla devam etmektedir.

Ülke insanının bacasız fabrika olarak tabir edilen yatılı okullar ve yüksek okulları bölgelerinde açtırmak için bir yarışın içinde olduğunu bilmeyen yoktur. Seydişehir ise elinde bulunan bu potansiyeli kendi imkânları ve gücü ile ikiye katlayabilecekken güçlü bir bölge olmasına rağmen en ufak bir kıpırdama olmamış.

Şartlar ve olaylar kendiliğinden Seydişehir’i büyümeye zorluyor. Olaylar hep tesadüfen, kendiliğinden gelişirken Seydişehir’i zorlar durumda geldi.

Seydişehir’e dışarıdan gelecek her insan Seydişehir ekonomisi için mutlak bir kazançtır. Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz: Şu an itibariyle şartların zorlaması sonucu gelişen olaylar bir dahaki sefere gelişemeyebilir. İleride bu imkânları belki de bulamayabiliriz.

Seydişehir eline geçen bu fırsatları iyi değerlendirerek bu noktada daha etkili adımlar atmak zorunda.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.