M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Selim Çelik için yeter akçe!

Konya basınında zaman zaman nükseden bir hazımsızlıktan dolayı bunu söyleyeyim: Haber Müdürümüz Murat Güzel daha evvel basın sektörüne hiç bulaşmadığı halde, bu görevi yıllardır Konya basınının içinde yer alan pek çoğundan daha iyi yapmaktadır… Yılın 365 günü yazdığı yazılar da cabası…

Heyecanını hiç yitirmeden hem haber üretiyor hem de evrensel, yerel, güncel ya da aktüel -ne derseniz deyin- hemen her konuda merakınızı cezp edecek yazılar yazıyor…

Bu noktada onun en büyük kusuru biraz aceleci davranması… Fakat dediğim gibi her gün yazı yazan ve bunun yanı sıra Haber Müdürlüğü gibi sıkı bir görevi de icra eden Güzel’in bu aceleciğini ben anlayabilirim… Esprim şu: ‘Her Güzel’de bir kusur oluyor’.

Murat Güzel’in son zamanlarda Meram Belediyesi ile ilgili yazdığı 3 yazı var: ‘Meram’ın demiri çeliği’, ‘Rahmet mi zahmet mi’ ve ‘Taha Kazım’ın soruları’.

Bu yazılarda menfi* olarak karşılanabilecek satırlar söz konusu.

Güzel’in bu üç yazısına karşılık Memleket Gazetesi’nde, www.memleket.com.tr adresinde ve aylık olarak yayımlanan Memleket Dergi’de Meram Belediyesi’yle ilgili müspet onlarca haber ve yorum var. Yayın grubumuza ait Memleket Dergi’nin Nisan sayısında 2 sayfayı Meram Belediyesi’nin icraatlarına ayırmışız. Dolayısıyla belediye aleyhine maksatlı bir yayın yaptığımız hiçbir platformda tasvip görmez…

Kabul edelim ki Güzel’in köşesine taşıdığı üç yazıda (okur/yorumcu tarafından) yöneltilen sorular ve iddialar Meram Belediye Başkan Yardımcısı Selim Çelik’in moralini bozacak türden. *Fakat şu iyi bilinmelidir ki, yayımcı olarak gazeteciler kendilerine ulaşan soru ve sorunları muhatabına yayın yoluyla iletirken, aslında onların menfaatine işler yapıyorlar. Yani; Murat Güzel’in köşesine taşıdığı sorular, seçim atmosferine girildiğinde Refik Bey’in karşısına bir vatandaş sorusu olarak çıksaydı ne olacaktı? Bunu kim-nasıl tekzip edecekti? Bu üç yazı ile akıllarda oluşturulmaya çalışılan karışıklığın giderilmesi noktasında önemli bir hizmet üretmiştir Murat Güzel… Fakat bu hizmet makul bir dairede karşılık görmediği için heba edilmiştir.

Toplum önündeki kişiler övülmekten ne kadar hoşlanıyorlarsa yerilmeyi de o kadar olağan karşılamak durumundalar. Nitekim AİHM, birçok kararında muhatabını şok edici, kınayıcı aykırı ifade ve görüşlerin de eleştiri ve düşünce açıklama hakkı kapsamında görülmesi gerektiğinin altını çiziyor. Kaldı ki; Murat Güzel, söz konusu yazılardaki iddiaları soru niteliğinde yayımlayarak zaten karşısındakine bir cevap hakkı tanıyor…

Selim Çelik, Murat Güzel’in yazısını o kadar şahsileştirmiş ki, Avukatı Nezih Dağdeviren marifetiyle noter aracılığıyla tekzip metni gönderiyor. Hem ‘Meram Belediye Başkan Yardımcısı Selim Çelik’ten Açıklama’ ifadesi ile unvanını kullanıyor hem de belediyenin avukatlarını bir kenara iterek Konya kamuoyunun yakından tanıdığı Nezih Dağdeviren’e işi havale ediyor. Olmayacak şey değil elbette!

Sorulara cevap verirken gazetemize hakaret etmeyi de ihmal etmiyor. Bir yazarın yazısı bizzat kendisini ilgilendirdiği halde gazetemizin  ‘dezenformasyon’ yapmaya çalıştığını ve ‘maksatlı’ olduğunu söylüyor. Şimdi, sizin hoşlanmadığınız 3 yazı yayımlandı diye böyle bir iddiada bulunursanız, müspet onlarca haber ve yorumu nereye koyacaksınız?

Murat Güzel, geçmişte Meram Belediyesi’nin diğer Başkan Yardımcısı Emin Tekpınar’ın da alınacağı bir yazı kaleme almıştı. Deneyimli Başkan Yardımcımız Tekpınar, bunun üzerine bir mektup yazarak gayet dostane bir tavırla yöneltilen sorulara/eleştirilere cevap vermiş ve Güzel’in köşesinde de bu mektup aynen yayımlanmıştı.

Burada Emin Bey’in deneyimini konuşturduğunu söylemem gerekiyor. Bugün bana (yani bir gazete ve gazeteciye) ‘yalancı’ yaftası takarsanız bundan en büyük zararı siz görürsünüz. Hatta başkanınız görür! Bugün yaptığınız şeyi doğru bulmayan gazetecinin belediyenizle ilgili olumlu onlarca haber ve yorumunu bir kenara iterseniz asıl ‘maksatlı’ olan siz olursunuz.

Kasım 2004’te Maliye Bakanlığı’ndan Meram Belediyesi’ne naklen atanarak, 14 Ağustos 2006 tarihine kadar Hesap İşleri Müdürlüğü görevini başarıyla yürüten ve Başkan Refik Tuzcuoğlu’nun güvenini kazanarak hızla ilerleyip 2006’da başkan yardımcısı olan Çelik’in -alınmasın ama- en azından Emin Bey’den öğrenmesi gereken şeyler var… Başkan Yardımcıları, siyasi kişilikler değillerdir; oysa onları yardımcı yapan kişiler siyasidir ve ilişkilerin gerilmesi en çok onlara zarar verir.

Gazete ve gazetecilerin en önemli prensipleri cevap hakkına saygı duymalarıdır…

Siz nasıl muhataba bir soru ya da iddia yöneltiyorsanız bu iddiaların cevap bulmasından daha makul bir şey olamaz. Selim Çelik Bey’in avukatı marifetiyle gönderdiği satırlar en fazla Murat Güzel’in köşesinde yer bulacakken açık söyleyeyim; manşetten verilebilecek bir haber niteliğindedir de. Yani Selim Bey hukuki yollara başvurmak yerine sosyal ilişkileri devreye soksaydı, hem verdiği cevaplar gazetenin manşetine girebilir hem de vatandaşın aklında soru işareti olarak beliren hususlar cevaplanmış olurdu.

Açık olarak söylemek gerekir ki sosyal yolları denemeden, gazetemizi tahkir eden satırların yer aldığı bir metni ‘tekzip’ olarak yayımlamamız beklenmemelidir. Burada aklıSelim davranışı sağlamak siyasi bir kimlik olarak Başkan Refik Tuzcuoğlu’na düşüyor.  

Selim Çelik Bey’e tavsiyem Refik Bey gibi değerli bir insanın önüne kişisel geleceğini çıkarmamasıdır. Şimdilik kendisinin siyasi bir manevrası yoktur ve iddialara rağmen Refik Bey’in kendisine olan güveni yeter akçedir. Yani Refik Bey’in şu ana kadar izlediği yol, onu ortaya atılan iddialara karşı temize çıkarmaya yeter!

Açıkçası ortada kimsenin kazanacağı bir dava da yok.   

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum