Selçuklu Diriliş ve Burhan Kuzu

Selçuklu Diriliş Gençlik Derneği Merkezi’nin yaz dönemi kapanış toplantısıydaydık geçen Cumartesi günü. Kuruluşunun üzerinden henüz bir yıl geçmeden yoğun bir ilgiye mazhar olan bir merkez. Çok büyük, şatafatlı, görkemli açılış ve sözlerden, nicelikten çok niteliği önemseyen, bilginin yanında ve daha ötesinde beceriyi ön plana alan yaklaşımıyla çocuklar için bir şeyler yapmaya çalışan dertli insanların bir araya gelip, el birliği ile bir şeyler yapmaya çalıştığı bir merkez.

Başta Kamil Bilgiç’in başkanlığında, Prof.Dr. Lütfullah Altıntepe’nin ilgisinde bu projeye emek veren gönüllülerin öncülüğünde Ocak ayında kurulduğunda hemen etkinliklerine başlayan, Genç Komek, Halk Eğitim Kursları vs gibi bir çok yaz kursuna rağmen yaz döneminde 350 öğrenci ile eğitime devam eden dernekte, Değerler Eğitimi, Kur’an-ı Kerim, bilgisayar, kodlama, robotik, tekvando, wushu, okçuluk, futbol, resim, zeka oyunları, satranç, hızlı okuma gibi alanlarda eğitim verildi.

Cumartesi günü, yaz dönemi kapanış programında Kur’anı Kerime geçenlere, zeka oyunları yarışmalarında başarılı olanlara ödül töreni düzenlendi. Cumhurbaşkanı Danışmanı ve Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’nun da katıldığı törende Kuzu, bu gibi çalışmaları çok önemsediğini, geçmiş yıllarda çocukların ve eğitim alanın boş bırakılması durumunda ortaya FETÖ tipi örgütlerin çıkacağını ifade ederek Selçuklu Diriliş Gençlik Merkezi Derneğinin çalışmalarından, etkinliklerinden etkilendiğini ifade etti.

Çocukların ve gençlerin sadece ders zamanlarında değil, okul dışı zamanlarda da vakit geçirebilmesi için tasarlanmış kafesi ile sadece yaz döneminde değil, kış döneminde de eğitim faaliyetlerine devam eden dernek ayrıca bazı futbol, okçuluk tekvando gibi spor dallarında kulüpleşme yoluna gidiyor. Bayramdan sonra kış dönemi kayıtları başlayacakmış.

Ben Derneğin, beceri eğitimi odaklı eğitimlerinin arasına yukarıdaki derslerin yanı sıra, ahçılık, yemek pişirme, doğrama, dikiş dikme, marangozluk, basit tamir işleri vb temel yaşam becerisi kazandıran dersler de olmasını istiyorum aslında. Zaman içerisinde Sayın Başkan Bilgiç ve Altıntepe bunu dikkate alacaktır eminim. 

Başkanlık: 40 Yıllık Hayal

Burhan Kuzu ile ödül töreninden sonra bir süre sohbet etme imkanı bulduk. Çay kahve faslının arasında başkanlık sisteminin gerçekleşmesi ile birlikte 40 yıllık hayalinin gerçekleşmiş olmasından mutlu olduğunu ifade etti. Geçmiş dönemde, akademide yaptığı çalışmalar, Özal ve Demirel’e danışmanlıkları ve nihayetinde Ak parti kuruculuğu derken gerçekleşen bir hayali olduğunu ifade etti. Anılarınızı yazıyor musunuz diye sorduğumda hayır dedi. Maalesef, hatıratlar, biyografi, otobiyografiler önemli. Yılların birikimi kişi öldükten sonra kendisiyle birlikte yok olup gidiyor, yapılması ya da yapılmaması gerekenler konusunda bir şey bırakmıyorlar. Dilerim, tarihimizin önemli dönüm noktalarında görev alan kişiler bu tecrübelerini yazarak gençliğe önemli bir miras bırakırlar. Bu anlamda Nevzat Yalçıntaş önemli bir sorumluluğu yerine getirmiş sayılabilir. Henüz okumadım ama oldukça hacimli bir hatırat yayınlamış. Yazamayan kişiler içinse nehir-söyleşi tarzında yöntemler de mevcut. Birileri kayıt tutup bunları hatırlatmalı bu kişilere. Ben, ulaşabildiğim, görüşebildiğim kişilere bu yönde hatırlatmalar yaparak görevimi yapıyorum. Siz de yapın…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.