Selavat-İ Şerif mi çekelim,Kuran-ı’mı Dinleyelim.?

Selavat-İ Şerif mi çekelim,Kuran-ı’mı Dinleyelim.?


 Sevgili nitelikli okurlar.Namaz=Dinimizin Direği,birde bu namazı cemaatle kılarsak ne mutlu bizlere.Allah tüm namaz kılan,kılmakta zorlanan herkese Cennet versin.Kıldığımız namazları kabul etsin inşaallah.

Şimdi gelelim mevzuhumuza,hepimiz mutlaka camilerde rastlamışızdır.Müslüman kardeşimiz gelir namazını kılar,tesbihatını bir güzel çeker,tam Kuran okunmaya başladığında çekip gider.

Yahu arkadaşım,canım müslüman kardeşlerim,namazdan sonra madem işin acele,ozaman neden senfoni şeklinde çekilen selavatı şerife katılıyorsun da arkasından okunan Kuran-ı Kerim dinlemiyorsun?Nedenmi:Çünkü o müslüman kardeşlerimiz tamamen bilmediklerinden,okumadıklarından ve dinimizi dedelerinden,babalarından öğrendikleri için dinlemiyorlar.Eğer bir tartı olsada ölçme imkanımız olsa,inanın iman noktasında belki bizden ağır gelebilirler.

Kuran’da derki ‘Kuran okunduğu zaman, hemen onu dinleyin ve susun. Umulur ki esirgenmiş olursunuz.’ (Araf Suresi, 204) Ayetteki ifadeden de anlaşılacağı gibi Kuran okunurken susup dinlemek, yalnızca güzel bir davranış şekli değil, aynı zamanda da Allah’ın farz kıldığı bir tavırdır. Ayetin devamındaki ifadeden de bu emre titizlik göstermenin müminlerin esirgenmesine vesile olacağı anlaşılmaktadır

Kuran Allah’ın sözüdür. Bu nedenle, Allah’ın Zatına gösterilmesi gereken haşyet dolu saygının aynı şekilde Allah’ın sözüne karşı da gösterilmesi gerekiyor.Bu saygının ilk aşaması ise Allah’ın sözünü işittiğimizde, susup o söze kulak vermemizdir.Kuran’a, Arapça olsun, Türkçe meali olsun ya da farklı bir dilde okunduğunda aynı saygının gösterilmesi şarttır.Tesbihat çekmek bildiğiniz gibi sünnettir.Madem işin var,camiden çıkarken,ayakkabını giyerken,arabanı sürerken dolmuşta,otobüste,tranvayda veya yürürken dahil Ayetel kürsünü oku arkasına SubhanAllahı,Elhamdülillahı,Allahuekberi çek.Madem işin yok yada tesbihata kaldın o zaman da arkasından okunan Kuranı’da dinle.

Hoşca sağlıcakla kalın ama en önemlisi adam gibi adam kalın.

 

Haftanın Kıssadan Hissesi.

 

Gerçek Dostlarını Unutmayanlar.

 

"Yollari oldukca uzunmus, yokus yukari gidiyorlarmis, gunes yakiciymis ve ter icinde kalmislar, susamislar.

Bir donemecin ardinda harika bir mermer kapı görmüsler; kapı, ortasında bir çesme bulunan altın doşeli bir meydana açılıyormuş, çesmeden berrak bir su akıyormus.

 Yolcu kapidaki bekciye dönmüs.

 'Iyi günler.' 'Iyi günler,' diye yanıt vermiş bekci. 'Burası harika bir yer, adı ne?'

 'Burası cennet.' 'Ne iyi, cennete gelmişiz, çünkü çok susadık.' 'İçeri girip dilediğiniz kadar su içebilirsiniz', demis bekci ve eliyle çesmeyi göstermiş.

Yolcu: 'Atimla kopeğim de susadılar demiş.'

Bekçi'Kusura bakmayın,' demiş. 'Buraya hayvanlar giremez.'

Yolcu çok üzülmüş, çok susamışmış, fakat suyu tek başına içmek istemiyormuş.Bekçiye tesekkür edip yoluna devam etmiş.

Epeyce bir sure yamaç yukarı gittikten sonra eski görünümlü küçük bir kapıya varmişlar, kapi iki yanı agaçlıklı toprak bir yola açılıyormuş. Ağaçlardan birinin altinda, şapkasını alnina indirmiş, uyur gibi yatan bir adam varmis.

 'Iyi gunler,' demis yolcu.Adam basini sallamiş.Yolcu 'Atim, kopeğim ve ben çok susadık.' 'Surada taşların arasında bir pınar var,' diyen adam,eliyle orayı işaretetmiş.'Istediğiniz kadar su içebilirsiniz demiş adam.

' Yolcu, atı ve kopeği pınara gidip susuzluklarını gidermişler. Yolcu bekciye tesekkür etmiş.

 'Istediginiz zaman yine gelebilirsiniz,' demis bekçi.

Yolcu 'Buranin adi ne?'diye sormuş 'Cennet,Cennet demiş'

Yolcu ;'Cennet mi? Ama mermer kapıdaki bekci bana orasının cennet olduğunu söyledi.'

 Bekci'Orası cennet değil cehennemdi.demiş'

Yolcunun aklıkarışmış 'Sizin adınızı kullanmalarına niye izin veriyorsunuz?

Yanlış bilgi vermeleri büyük karışıklığa neden olur!'

 'Hic de değil..! Aslında onlar bize büyük bir iyilikte bulunuyorlar.

 En iyidostlarına sırt çevirenlerin hepsi orada kalıyor çünkü

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum