“Şehr-i Konya” Dostluğu…

Hani vardır ya, her yerde, hissetmek istersin onun varlığını... Hani hep yanı başınızdaymış sanırsınız, ismini söylersiniz dalgınlıkla, her an berabersinizdir... Yanında olduğunu unutuverirsin bir andan sonra, sonra üzüldüğünde o sıcacık kollarını açar sana, sarılır ağlarsın omzunda doya doya...

Senin sıkıntını kendi sorunu gibi benimser, bir kolun, bir bacağın olur adeta... Ayrılmak istesen de koparıp atamazsın... Bir türlü sevindiğinde ise senden fazla mutluluk duyar... O senin için farklıdır bütün insanlardan, tabii sen de onun için... Aranızdaki sevginin bitmesine izin vermezsiniz, kimse bozamaz aranızı, kimse araya girmeye dahi cesaret edemez...

Ne zaman yardıma, ne zaman insana, ne zaman dosta ihtiyacınız olsa hep yanınızda bulursunuz, kendini adeta sizin için ayarlamıştır... Beraber güler, beraber ağlarsınız, daima olumlu özellikler verirsiniz birbirinize...

O sana gülmeyi öğretir, sen ona kahkaha atmasını...

O sana emeklemeyi öğretir, sen ona yürümeyi...

O sana okumayı öğretir, sen ona yazmayı ve bu böyle sürüp gider...

İşte bunun adına “Şehr-i Konya dostluğu” derler...

Hayatta hiçbir şeyiniz olmasın ama, hep bir dostunuz olsun...

Dostlarınızın Kıymetini Bilin..

Benim dostum var mı?

Bu soruya “evet” demeyi çok isterdim.

Çevremde birkaç delikanlı adamın dışında dost postuna bürünen çoook adam var ki.

Ama, sadece o kadar.

 

DOSTLUK ÜZERİNE GÜZEL SÖZLER

 

“İnsan yalnız yaşamak için yaratılmamıştır. Doğa madem ki birlikteliği önermiş, dolayısıyla uyuşmayı ve bunu geliştirip dost olmayı da önermiş oluyor.”

“Aptallar ve içinde sevgi duymayanlar dostluk kuramazlar. Çünkü dostluk birliktelikle sürer, sevgi ile yeşerir, emekle meyve verir.”

“İnsanlar arasında yakınlık ve sevgi olursa anlaşabilirler ve bundan dostluk doğar."

“Dostluk ancak iyi ve erdemli insanlar arasında gerçekleşebilir. Yani, aralarında uyum olan insanların birlikteliklerinden dostluk doğar. Bu nedenledir ki birliktelikler, dostlukla devam eder. Erdemli kişilerin birliktelikleri, süreklilik kazanır.”

"Düşüncelerinde, beğenilerinde, yaşayışlarında benzerlik bulunanlar beraberliklerini sürekli sürdürdüklerinde bu ilişki dostluğa ulaşır; tersi ise çatışmaya. Dostlukla beraberlik ayrılmaz bir bütündür. Bedenen birliktelik yaşanmasa bile gönülde, yürekte birliktelik sürer.

“Dostluk insana erdem kazandırır. Bir başka deyim ile; erdem, dostluğun oluşmasının yardımcısıdır. Erdem, tek yaşayan insan için değil, toplum halinde yaşayan insanlar içindir. Erdemliliğimizin varlığı, ancak birlikte olduklarınızın kabulü ile gerçeklik kazanır."

“Erdem olmadan, dostluğun hiçbir türü olmaz. Dostluğu hem doğuran hem sürdüren erdemdir. Erdemden daha çok sevilebilecek hiçbir sey yoktur. Hiçbir sey onun kadar kendine sevgiyi çekmez.”

“Dostluktan gelen sevecenliği, doğanın yarattığını anlamak güç değil."

"Dürüstlüğü arayanlar, sevmeye basladıklari insanın yakınlığından ve yaradılışından yararlanmak için birbirlerine bağlanırlar, yaklaşırlar ve birliktelik yaşarlar."

"Dostlar istedikleri sevgide eş olurlar. Bu şekilde eş olmak ise hakka erişmektir."

"Sevgi ile yüklü dostlar isterler ki, aralarında yardım istemekten çok yardım etmeye hazır olsunlar. Böylece yaşamlarına onur kazandırırlar.”

“Yaradılışımız değişmeyeceği için gerçek dostluk ölümsüz olur. İnaniyorum ki dostlugun kökeni budur.”

“Dostlukta hiçbir sey yapmacık değildir, her şey gerçektir ve içten gelir. Bu yüzden sanırım dostluğu gereksinim degil, doğa yaratır.”

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.