Sağlık Bakanı Koca'dan Bilim Kurulu sonrası önemli açıklamalar: 'Yerinde karar' dönemine geçiyoruz

Sağlık Bakanı Koca'dan Bilim Kurulu sonrası önemli açıklamalar: 'Yerinde karar' dönemine geçiyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu sonrası yaptığı açıklamada, "Tedbirlerle ilgili artık vaka sayılarına göre "Yerinde karar" dönemine geçiyoruz" dedi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu sonrası yaptığı açıklamada, "Tedbirlerle ilgili artık vaka sayılarına göre "Yerinde karar" dönemine geçiyoruz" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Uygulamalı eğitimin mümkün olduğunca yüz yüze yapılması, teorik eğitimlere de çevrimiçi devam edilmesi konusundaki görüş birliği YÖK’e iletilmiştir" açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bilim Kurulumuzun oluşturduğu öncelikli grupların aşılamasında 1. aşamayı tamamlamak üzereyiz. Bu ana kadar ülkemizde yaklaşık 800 bini ikinci doz olmak üzere 5 milyonu aşkın doz aşı yapılmış oldu" dedi.

Koca: "Normale dönmek için vaka sayılarını önemli ölçüde azaltmak durumundayız. Ülkemizde de görülen mutasyonlara karşı etkin bir çalışma yürütüyoruz"

Bakan Koca açıklamasında, "Koronavirüs bilim kurulu muzla bir araya gelerek salgınla mücadelede mevcut durumu ve yürütülen çalışmaları değerlendirdik. Yönetiminde yerinde karar döneminde olduğumuzdan geçen hafta söz etmiştim gelin de alınacak kararlara esas olması amacıyla bir haftalık toplam vaka sayılarının nüfusa oranlı olarak illerimizdeki durumunu gösteren haritaya yılmadık bu verileri her hafta düzenli olarak paylaşmaya devam edeceğiz. Daha detaylı göstergeleri ile ilişkin çalışmalar da yapılmaktadır" dedi.

Normal hayata dönmek için vaka sayılarını azaltmak zorundayız

Koca, "Ülkemizde tedbirlere ve kısıtlamalara uyumun etkisini hep birlikte gördük ancak vaka sayılarında ülke genelinde son dönemde 7-8 bin bandında bir sıkışma söz konusudur. Her gün ne yazık ki hala 100'e yakın vatandaşımızı bu hastalık sebebiyle kaybediyoruz. Normal hayatımıza dönmek için vaka sayıları önemli ölçüde azaltmak mecburiyetindeyiz. Ülkemizde de görülen mutasyonlara karşı etkin bir çalışma yürütüyoruz. Buna rağmen bazı mutasyon türlerinin bulaşma oranı çok daha yüksek bu riski göz ardı etmeden tedbirlere uyumaya ısrarla devam etmek zorundayız" diye konuştu.

Aşıda 1. aşamayı tamamlamak üzereyiz

Koca, "Bütün kurumlarımızın desteği, vatandaşlarımızın fedakarlığı, tüm vatandaşlarımızı kapsayan sağlık güvencesi ve en önemlisi sağlık çalışanlarımızın emeği ve tecrübesi ile ülke olarak Covid-19 tedavisinde etkin mücadelemizi sürdürüyoruz. Organize bir şekilde yürüttüğünüz aşı programımızda hakkaniyetle değerlendiren her kesimden dünyanın her yerinden takdir topluyor. Bilim Kurulumuzun oluşturduğu öncelikli grupların aşılamasında 1. aşamayı tamamlamak üzereyiz" dedi.

Bu güne kadar Türkiye'de yaklaşık 800 bini iki doz olmak üzere 5 milyonu aşkın doz aşı yapılmış olduğunu belirten Koca, "Sırası gelen vatandaşlarımız Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alarak kamu ve özel hastaneler ile aile hekimlerinde aşılarını yaptırabilirler. Bu esnada kalabalıkların oluşmaması için olabildiğince yaygın olarak randevu verilmesine dikkat ediyoruz. Vatandaşlarımızın günün bilinen kalabalığını yaşamaksızın mesai saatleri dışında ve hafta sonlarında tüm kamu ve özel hastanelerinden randevu alarak aşılarını yaptırabileceklerini hatırlatmak isterim" dedi.

Milletçe normale dönüş özlemi çekiyoruz

Bakan Koca açıklamasını şöyle tamamladı:

Kontrolleri tamamlanan aşılarımız devreye girdikçe aşı takvimini hızlandırma gayreti içindeyiz. Mümkün olan en kısa sürede Bilim Kurulu'nun belirlediği stratejiye uygun olarak aşılamayı tamamlamayı hedefliyoruz. Bu hususta vatandaşlarımızın sağduyusu ve duyarlılığı ile güçlü sağlık alt yapımıza güvenim tamdır.

Milletçe normale dönüş özlemi çekiyoruz. Esnafımız, çalışanımız, öğrencimiz haklı bir beklenti içinde. Bu husus çalışmalarımızın odağında bulunuyor. Esnafımızın işine, öğrencilerimizin okullarına bir an önce kavuşmalarını istiyoruz. Bunun kriterlerinin belirlenmesi konusunda Bilim Kurulumuz çalışmalarını sürdürüyor.

Uygulamalı dersler yüz yüze olacak

Bugün yüksek öğretim ile ilgili değerlendirmeler yaptık. Yapılan değerlendirmede uygulamalı eğitimin mümkün olduğunca yüz yüze yapılması, teorik eğitimlere ise çevrimiçi olarak devam edilmesi konusundaki görüş birliği Yüksek Öğretim Kurulumuza iletilmiştir.

Kovid-19'a karşı şu anda elimizde en güçlü iki silahtan birisi aşı, diğeri ise doğru bilgidir. Hem aşıyı hem de doğru bilgiyi toplumumuzda yaygınlaştırmak için gereken her şeyi yapacağız. En kısa zamanda özlediğimiz günlere sağlıkla kavuşmak dileğiyle.

Resim

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler