Resim Sanatına Gönül Verenler

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün, yıl sonu resim sergileri geleneksel hale geldi. Yıl boyunca bin bir emekle üretilen bu güzel eserlerin, resim sanatını sevenlerle paylaşılması, sergilenen eserlerin bir katalogda toplanarak resim meraklılarına sunulması kutlanacak bir olay.
Bakü Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi İbrahim Rızayev 2001 yılından bu yana şehrimiz güzel sanatlar galerisinde, resim sanatına gönül verenlere ders veriyor ve her ders döneminin sonunda da sergi açılıyor. Her sergi birbirinden güzel eserlerle dolu oluyor.
Geçtiğimiz haftalarda güzel sanatlar galerisinde “Resim Sanatına Gönül Verenler IV” adıyla açılan sergide 58 kursiyerin eseri vardı. Sergilenen eserlerden güzel baskılı, özenle hazırlanmış bir katalog yapılmıştı. Bu çalışma hem kursiyerler için, hem resim sanatını sevenler için kalıcı bir yapıt olmuş.
Serginin dikkat çekici bir yanı 58 kursiyerden 50’sinin bayan olması. Bunların da 16’sı ev hanımı. Bunların arasında öğretmen ve emekli öğretmen sayısı hayli fazla.
Sergiyi geleneksel hale getiren İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nü, öğretici İ. Rızayev’i ve izlediğim güzel eserlerin sahiplerini kutluyorum.

Bir Eleştiri:
Galeride zaman zaman çok güzel sergiler açılır. Açılan sergilere, sergi sahibinin çevresi kadar insan gelir. Yukarda andığım sergiyi ben bir arkadaşımın haber vermesiyle tesadüfen gezdim. Bu konuda İl Kültür Müdürlüğü daha duyarlı olmalı bence. Basına, o galeride, Konya’da çevresi olmadığı için, sergisini duyuramayan, toplama üç-beş kişiyle sergisinin açılışı yapılınca ağlayan sanatçıyı da gördüm. Bunun için ilgililere, lütfen biraz daha duyarlı olun, diyorum.


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.