Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Recep Konuk, Konyaspor’a kırgın

Konyaspor Başkanı Ahmet Şan, önce basın toplantısında, bana söyledi: “Konya Şeker ile son derece medeni bir şekilde ayrıldık”. Geçen gün de resmi sayfadan çok kısa bir açıklama yapıldı. Açıklamayı görünce bunun şık olmadığını düşündüm. Yıllardır iyi bir ilişki kurduğunuz firmayla ayrılığın metni bu kadar kısa olmamalıydı.

Baştan şunu belirteyim: Atiker, Konya’nın ülke hatta yurt dışında bir çok ülkede marka olmuş şirketlerinden biri. Konyaspor’a sponsor olarak yıllardır Konya Şeker’den sonra en büyük desteği veren kuruluş olma geleneğini yine sürdürdü. İsmi de Konyaspor’a çok yakıştı. Bu konu, yazımın tamamen dışındadır.

Konya Şeker ve Konyaspor... İkisinin de isminde Konya var. Birbirlerine çok yakışıyorlardı. Biri Konya’nın sporda en büyük markası. Diğeri sanayi ve üretimde. Önce, Konyaspor her sıkıştığında yetişti, Konya Şeker. “Lisans çıkaramadık” dediler, para verdi. “Bu oyuncu kaçmaz ama paramız yok” dediler, trilyon verdi. Aslında Recep Konuk verdi. Sporu ve özellikle futbolu çok seven, kurumların ve şehirlerin tanıtımında çok önemli mecralar olduğunu bilen Konuk, besleyip büyüttüğü Şekerspor’u istediler, O’nu da verdi. Üstüne de para verdi.

Şeker’den alınan paraların söz verilen yerlerde kullanılmaması gibi bazı suistimallere rağmen bu ilişki güzel yürüdü. Yeni stadyum ile birlikte nişanlılık evliliğe dönüştü. Formada, stadyumda, takımın isminde artık TORKU vardı.

TORKU Arena demeye alıştık. Torku Konyaspor yazmaya alıştık. Uzun dönemli bir pazarlama ve iletişim planlamasının en verimli olacağı sezonda çok ciddi bir kriz oldu. Konyaspor yönetimi çok büyük bir hata yaptı. Ben de o dönem yönetimin bu hatasını açıkça söylemiştim. Önemli bir maç öncesi Konya Şeker’in taraftara dağıtmak istediği formaya store mağazasının hakları nedeniyle karşı çıktılar. İş 20 bin TL gibi komik rakamlara, valiyi devreye sokmaya kadar gitti. İşte o zaman Konyaspor, altın yumurtlayan tavuğu 20 bin lira için kesmişti. Bu olayın Recep Konuk’u da camiasını da çok rencide ettiğini biliyorum. Sayın Konuk ile bir araya geldiğimde de ifadelerinden bunu anlamıştım.

Sonra alınan çeklerin kırdırılması gibi şeyler kulağımıza geldi. Sportif başarıya zarar gelmemesi ve iki kurumun arası iyice açılmasın diye duymazdan geldik. Şimdi ise Konya Şeker’in gönülsüz duruşu, Konyaspor’un da eski günlerde yardımına koşulan günleri unutup biraz ağırdan satması nedeniyle evlilik sona erdi.

En azından stadyumun isminde TORKU kalsaydı. İçerde daha başka neler oldu, bağlantının kopmasının siyasi yönleri var mı, bilmiyorum ama bu hiç hoş olmadı. O kısacık açıklama hiç şık olmadı. Sayın Ahmet Şan, vefayı bilen bir başkan. O’na da Konyaspor’a da yakışmadı. 

Önceki ve Sonraki Yazılar