Ramazan’da yardım sadece paketle mi olur?

Ramazan; yardımlaşmanın, hayır hasenatın, rahmet ve merhametin doruk noktasına ulaştığı aydır. Ramazan; Kur’an Ayı’dır, İnsanoğluna Rabbimiz tarafından her yıl verilen bir armağandır. Ramazan; tokların, açların halinden daha iyi anlayabileceği fırsat ayıdır. Bu nedenle;, Ramazan Ayı’nda normal zamanlardan daha fazla hayır hasenat yapıla gelmiştir.

Zekâtlar, Ramazan Ayı’nda verilir. Diğer zamanlara nazaran Ramazan Ayı’nda daha çok infak edilir. Bu güzel hasletler gelenek haline gelmiş ve yıllardan beri bu şekilde uygulanmaktadır. Uygulanıyor uygulanmasına da, yapılan bu güzellikler, son yıllarda biraz daha işlevsel olmaktan çıkıp, “baştan savma işler” haline gelmeye başladı sanki...

Nasıl mı?

Mesela, “Ramazan Paketleri” adı altında bir nevi AVM reklamları yapılıyor gibi... Dernek ve vakıfların kumanya işine ağırlık vermesi ile yardımı sadece kumanyaya indirgeyen bir anlayış yerleşmeye başladı maalesef...

Dağıtılan yardım paketlerinde üç aşağı beş yukarı aynı malzemelerin bulunması , aynı içeriklere sahip olması bu düşüncemizi kuvvetlendiren unsurların başında gelmektedir.

Yardım paketleri muhatabının ihtiyaçlarına göre değil de standart bir anlayışla hazırlanmaya başladı.

Ne yazık ki bu anlayış evleri; yağ, un, şeker, makarna, bulgur, çay deposuna dönüştürmektedir.

Seydişehir’de yardım dağıtan kuruluşlarla yakından ilgili bir dostumun anlattığı ise dudak uçuklatacak cinsten.

“Bu anlayışla yapılan yardımlar neticesinde yardım yapılan evlerin çoğunun da onlarca teneke yağ, onlarca paket makarna vs. maddelerini görmek olasıdır” diyor dostumuz. Ve devam ediyor. “Yardım yapılan İnsanlara; birinci öncelikli ihtiyaç malzemeleri değil de hiç ihtiyaç olmayan gıda paketleri dağıtılıyor. Bu tür paketlerin gönderildiği çoğu evlerde; kişilerin yemek pişiremeyecek kadar yatalak hasta durumda oldukları ve bu malzemeleri pişirecek kudrette dahi olmadıklarını” söylüyor.

Yardımlar baştan savma, “ver kurtul” mantığı ile yapılmamalı. Bu işin sistemini gözden geçirmeli ve yeni sistemler geliştirmeliyiz, diye düşünüyorum.

Yardımların daha değişik şekillerde ulaştırılması çok zor bir konu değil. Alternatifler çokça mevcut olup, “kupon” gibi “alışveriş kartı” gibi seçenekler aranmalı ve yapılan hayrın tadı kaçırılmamalıdır.

Her iyiliğin yürekten yapılması, daha bir lezzet verir insana.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.