Prof. Dr. Ali Akpınar

Prof. Dr. Ali Akpınar

Ramazan kime gelir?

Bir hadislerinde Peygamberimiz şöyle buyuruyor: Ramazan geldiğinde cennetin kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır, şeytanlar zincirlere vurulur.

Bugün altı milyardan fazla insanın üzerine Ramazan ayı geliyor.  Ama onların hayatında cennet kapıları ne kadar açılıyor, cehennem kapıları ne kadar kapanıyor, onlardan kimlerin hayatında şeytanlar zincirlere vuruluyor? Şunu biliyoruz ki Avrupası, Amerikası ile dünyanın pek çok yerinde pek çok insanın Ramazan ayından haberi bile yok! Dünyanın pek çok yerinde, hatta Müslümanların bulundukları yerlerde bile büyüğü küçüğü ile günahlar işlenmeye devam ediyor! Demek ki pek çok insana Ramazan gelmiyor,  onlar için şeytanlar zincirlere vurulmuyor.

O zaman hadisi doğru anlamamız ve bu anlayışımız ışığında kendimizi sorgulamamız gerekecektir:

Ramazan, kime gelirse, kimin gönlüne beynine, hayatına, evine iş yerine gelirse… Her şeyi ile gelirse, tam anlamıyla gelirse… Kim alıcılarını, kapılarını Ramazan’a açar ve ona kendini verirse, onun atmosferine girerse… İşte o kimselerin hayatında cennetten bir kapı, cennetten bir sayfa açılacaktır. O kimsenin hayatında cehenneme götüren günahlar son bulacak, şeytanlar etkisiz hale gelecektir.

Hayatına Ramazan gelen kimse, Ramazan ruhunu doğru anlayan ve o ruhla yaşayan kimsedir. O kimsenin hayatını cennet amelleri süsleyecek, hayatında cehennem amelleri son bulacak ve şeytanlar onun hayatında etkisiz kalacaktır.

Üzerinden Ramazan geçtiği halde cennet amelleriyle tanışmayan, cehennem amellerini bırakmayan, şeytanın güdümünde kalmaya devam eden kimselere Ramazan tam anlamıyla gelmemiş demektir.

O halde Ramazan’da oruç tuttuğu halde, gıybet, dedikodu, yalan, aldatma, kul hakkı yeme, faize bulaşma gibi günahları terk edemeyen kimseler, Ramazan atmosferine tam olarak giremiyorlar demektir. Böylelerine Ramazan ne yapsın, oruç ne yapsın! Peygamberimizin haber verdiği üzere:

Nice oruç tutanlar vardır ki, tuttukları oruçlarından onların yanına kalacak olan aç ve susuz kalmalarından başka bir şey değildir!

Unutmayalım ki ne kadar kendimizi Ramazan’a verirsek, Ramazan o kadar bize gelecek, bize hayır ve bereket getirecektir. Tıpkı Peygamberimizin buyurduğu gibi:

Üzerinden Ramazan geçtiği halde bağışlanamayan kimseye yazıklar olsun!

Demek ki, üzerinden Ramazan geçtiği halde, ondan istifade edemeyen, ondan nasiplenemeyen kimseler de var.

Şimdi tekrar soralım kendimize Ramazan bize geldi mi, evimize, hayatımıza girdi mi? Geldiyse ne kadar geldi? Cevabımız olumlu değilse, davranın biz Ramazan’a gidelim, hem de her şeyimizle Ramazanlaşalım.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.