Proje, hizmet ve yenilik

“Er kişi dediğin ardında bıraka bir eser;

  Eseri olmayanın yerinde yeller eser.” Hazreti Hadimiye ait bir söz…

 

Geçen hafta değerli gazeteci yazar Ali Erkân Kavaklı ile birlikte ilçemize yeni atanan kaymakamımız Kemal İnan’a hoş geldiniz ziyaretinde bulunduk. Bu vesile ile yaptığımız röportajı Seydişehir haber sitesinde ve özseydişehir gazetesinde ilgiyle okuyacağınızdan eminim.

 

 Niye yalan söyleyeyim giderken kafamda cevaplanması gereken soru ve bu sorulara karşı alacağım cevaplar açısından belirsizlikler vardı… Ve birazda tedirginlik.  

 

Sekreter hanım geldiğimizi haber vermiş ve bir telefon bağlantısı yapmıştı. Bekletileceğimizi düşünmüştüm ama “isterseniz girin yada telefon konuşmasının bitmesini bekleyin” demesinin üzerine girmeye karar verdik. Kapıyı açar açmaz  kaymakam  beyin kapıda hem telefonla konuşup, hem bizi karşılaması tedirginliğimi ortadan kaldırmıştı.

 

Seydişehir gün geçtikçe daha da büyüyüp gelişiyor. İçinde yaşadığımız için büyüklüğü ve güzelliğini fark edemediğimiz ilçemize  dışarıdan  bir gözle süzerek ne denli güzel bir yerde yaşadığımızı anlayabiliriz.

 

Alüminyum fabrikası, Yüksekokulu, özel okul,   hastanedeki sayıları Yirmiden fazla yirmi üç uzman doktor  Sekiz  lisesi, Anadolu öğretmen lisesi ve orta Anadolu’yu Akdeniz  bağlayan   yol ve daha nice cazibelerini  Seydişehir e yeni atanmış  en üst düzey biri tarafından duymak  dışarıdan nasıl gözüktüğünü anlamaya  yeter sanırım.

 

Sözün başında dedik ya “ yiğit odur ki  bıraka bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser”.

 

Yeşil kart alanların önceki halini  düşünün ilk önce bir kırtasiyeciye gidip evrakları tamamlayacak kapı kapı dolaşıp   bir sürü  azar işitip yanlış oldu doğru oldu git sonra gel  mavraları arasında  teslim edebilirse  kartını alacak .

 

Türkiye çapında bunun önüne geçmek için  ve tek adam formülü ile çözülen  işin projesinin değerli  kaymakamımıza ait olduğunu kendisinden duymak   bizi gelecek açısından fazlasıyla  ümitlendirdi.

 

“Başarıyı bir ekip işi olarak görmek  bilgi çağını  iyi okumaktan geçer . Bu gün dünyada  başarılı olan  yönetim tarzının hepsinin arkasında  görünmeyen neferler vardır .

 

Herkes liderin peşinde koşuyor Lider yönlendirir, ruh verebilir ancak o ekibi iyi değilse bir sonuca varamaz:  bu bakış açısı ile  bulunduğu ilçede okulların  hepsini  birer özel okul seviyesine  getirmeyi amaçlayan yeni Kaymakamımız Kemal İnan  eğitim konusunda Seydişehir için bir şans olarak görülüyor.  İlçe olarak   oldukça  yüksek seviyede olan  eğitimi fiziki olarak ta   yüksek kaliteye getirmek  artık zor olmasa gerek.

 

Çiceği burnunda kaymakamımızın bir önceki görev yerindeki yaptığı bir uygulamayı buna bağlı bir anısını size kendi dilinden aktarmak istiyorum.

 

“Alacada, evinde yatmayan, akli yönden zayıf 12 vatandaş tespit ettik. Müftülüğümüze ait yemekhanemizde bu vatandaşlarımıza 3 öğün yemek ihtiyaçlarını karşıladık. Ücretini biz karşıladık bunları da kaymakamlık olarak yaptık daha sonra, beğendikleri elbiseleri temin edip giydirdik. Bu insanlardan bir kısmını da belediyeye ait bir yer barındırdık.

 

Esnaflarımızla zaman zaman sohbet ederim. Bir gün akşamın ilerleyen saatlerinde sohbet ederken akli dengesi yerinde olmayan arkadaşlardan birisi önümüzden geçiyordu. Nereye gidiyorsun dedik?Hastaneye yatmaya gidiyorum? Dedi.   kendisine niye belediyeye ait yerde kalmıyorsun diye sorduk. “orada dediler kalıyor ben deli miyim ki kalayım” dedi. Sohbeti uzattık. “Sen giyinmemişsin Kaymakamlığa git sende giyin” dedim. Ben gitmem dedi… niye diye sordum  “sen beni götürürsen giderim.” dedi götürmek özere söz verdim ve biraz sohbet koyulaşınca ona “sence ben kimim”  dedim şöyle bir baktı beni bir süzdü “valla benimle muhatap olduğuna göre pek akıllı olmasan gerek” dedi.

 

Efendim  son söz olarak  tekrar başa dönüp bir tekrar yapalım “Er kişi dediğin ardında bıraka bir eser; Eseri olmayanın yerinde yeller eser.”

 

Seydişehir  eser  bırakma için oldukça musait  bir yer.. Hülasa beklentilerimiz büyük sizden sayın kaymakamım…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.