Prof. Dr. Ali Akpınar

Prof. Dr. Ali Akpınar

Peygambere yakın ve komşu olmak

Peygambere yakın ve komşu olmak


Hep dua ederiz, Ya Rab, bizleri Peygamberimize komşu eyle, O’na yakın eyle, diye. Ama hiç düşündük mü yalnızca dua etmekle O’na yakın olunur mu? O’na yakın olmak için gayret etmeden O’na komşu olmayı hak etmeden O’na komşu olunur mu?Peygambere Yakın Olmak Kuru Bir İddia değildir Aynı şekilde büyüklerin yolunda olmak, kuru bir iddia ile olmaz, onlara uymakla olur.

Yahudiler, bizler Hz. İbrahim’in soyundan geliyoruz, İbrahim bizim Yahudi dinimiz üzere idi, dolayısıyla İbrahim’in yakınları bizleriz, diyorlardı.

Hıristiyanlar da bizler Hz. İbrahim’in soyundan geliyoruz, İbrahim bizim dinimiz üzere idi, dolayısıyla İbrahim’in yakınları bizleriz, diyorlardı. Onların bu kuru ve boş iddialarına Yüce Rabbimiz şöyle cevap verdi: İbrahim, yahudi de, hırıstiyan da değildi, ama doğruya yönelen bir müslimdi; puta tapanlardan da değildi.İnsanların İbrahim'e en yakın olanı, ona uyanlar, şu Peygamber (Muhammed) ve (ona) iman edenlerdir. Allah müminlerin dostudur.

Ayette, Hz.İbrahim’e yakın olmanın O’na uymaktan geçtiğine vurgu yapılıyor. Yine ayette İbrahim’den asırlar sonra gelmiş olmasına rağmen Hz. Peygamberin, İbrahim aleyhisselamın en yakını olduğu belirtiliyor. Çünkü Peygamberimiz İbrahim’in tevhid dini üzere idi. O da İbrahim gibi kendisini putçularla mücadeleye ve insanların hidayetine adamıştı. Aynı şekilde Peygamberlerin yolunda olan, onlara bağlı kalan ve tevhid mücadelesi saflarında yer alan her mümin de İbrahim’e ve diğer peygamberle yakındır. Zaten Yüce Allah da tüm müminlerin yakını ve dostudur.O halde Peygambere yakın olmak için, onu tanımak gerekir, ona bağlanmak gerekir, onun yolunda olmak ve bu yolda ölmek gerekir. Nitekim Rabbimiz şöyle buyuruyor:

Peygamber, müminlere kendi canlarından daha yakındır. Eşleri, onların analarıdır.Kim Allah'a ve Resûl'e itaat ederse işte onlar, Allah'ın kendilerine lütuflarda bulunduğu peygamberler, sıddîkler, şehidler ve salih kişilerle beraberdir. Bunlar ne güzel arkadaştır!De ki: Eğer Allah'ı seviyorsanız bana uyunuz ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah son derece bağışlayıcı ve esirgeyicidir.Peygamberimiz de şöyle buyuruyor: Benim ümmetim, beni izleyendir.Kim benim bir sünnetimi yaşatırsa, beni sevmiş olur. Beni seven, benimle beraber cennette olur.

İşte Kutlu Doğum Haftası. Şimdi Peygamber sevgisini test etmenin tam zamanı. Onu sevmek, O’nu anlamak ve yaşamaktan geçiyor. Onun sünnetini ne kadar yaşarsak, o kadar onun sevgisini kazanmış olacağız. Onu ve Sünnetini tanımadan, hayata geçirmeden O’nun sevgisinden bahsetmek kuru bir iddiadan öteye geçmeyecektir.Bütün bu açıklamaların ışığında aile boyu Hz. Peygamberi anlamaya, onun güzelliklerini yaşamaya ve ona komşu olmaya var mısınız?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.