Osmanlı tarihinden ilginç alıntılar

Yüz  yıllarca  geçmişi  ile  Osmanlı  Tarihini  incelediğimizde  çok  ilginç  ve  enteresan   olayların  yaşandığını  görüyoruz .O günlerin  şartlarında  ve  o  günlerin  imkan  ve  şeraitlerine göre  Saltanatın  ilgi  çekici  uygulamalarından örnekler  vermeye  çalışacağız ..

       KANUNİ  DEVRİNDE  İLGİNÇ  BİR  CEZA..

       Kanuni   Sultan  Süleyman   Han, düğün vesaire  gibi  sayılı günlerde  yetenekli  kişilerin  gösteri yapmalarını çok  sever ve  seyredermiş..

       Zamanın önemli bir kişisinin düğün davetinde Ülkenin ileri gelen bütün Cambazları,   Madrabazları, eli dili hünerlileri de toplanmışlar.

       Kanuni bütün gösterileri zevk ile izler. Birinci  gelene de hediyeler  verileceği  duyurulur ..     Göstericilerden birisi dikiş iğnesini beş arşın uzağa koymuş, dikiş ipliğini beş arşın uzaktan atıp iğnenin deliğinden geçiriyor imiş…

     Göstericinin  ilk  turda  başarılı  olduğunu gören Kanuni,  hayretler içinde  kalmış .. 

     - Tesadüfen oldu, böyle bir şey mümkün değil demiş.

     Soytarı gösterisini bir daha yapmış.  Dikiş ipliği yine uzaktaki iğnenin deliğine girmiş.

     Kanuni şaşkınlık içinde, bir daha yap bakalım demiş. Üçüncü denemeyi de yakından seyreden Padişah, katıla katıla gülmüş ve yanındakilere şu emri vermiş.

     - Bu adama tam yüz altın verin. Yüz de sopa atın. Demiş.

      Adam şaşkın. Aman Padişahım yüz altını anladım amma, neden yüz sopa… Demiş.

 Hemen Kanuniden cevap gelmiş.

     - Yüz altın maharetin içindir. Helal  olsun.. Yüz sopa da boş işlerle uğraştığın içindir.  Bu  da  bana  helal  olsun..  Der ve ilave eder.

     - Bre adam başka işin mi yok. Neye yarar bu yaptığın. Der ve cezalandırır ..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.