Nene Hatunlar Yaşıyor

Rus işgaline karşı gösterilen direnişin bir sembolü Nene Hatun… 20 yaşındayken 1877 tarihinde düşmanın Aziziye Tabyasını ele geçirdiği haberinin cami minarelerinden duyurulması üzerine beşikte bebeğini bırakarak tabyalara koşmuş annemiz…

“Türk çocuğu öksüz kalır ama yurtsuz kalmaz” da onun sözü.

Evet. Bizim millet olarak düşmana karşı onurlu ve gururlu yükselişimizdir Nene Hatun. Nene Hatun tamamen hayal ürünü bir kahraman değil, gerçektir. Vardır. Olacaktır.

Bugün emanetlerini görmek onun gibi birilerinin daha var olduğunu bilmek ümit verici.

Nene Hatun kendi dönemindeki mandacı zihniyete neyi var neyi yoksa elinde, karşı koymuş düşmanla mücadele etmişti.

Bugün de Nene Hatun gibi anaların yetiştirdiği evlatlar var. Var ki çıkıyorlar, çürümüş ve yozlaşmış Batı zihniyetinin çirkinliklerini yüzlerine vuruyorlar. 

Kimden mi bahsediyorum? Prof. Dr. Gülnur Aybet’ten. Kendisi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı.

Geçen hafta BBC’de Hardtalk programına katılan ve karşısındaki “İngiliz”e alması gereken ayarı vermiş kişidir. Saçma sapan güya sıkıştırmak için soru sorduğunu soran ‘gazeteci’ye “Darbe davalarına hiç girdiniz mi? Adalet için ağlayan yakınları mahkemede gördünüz mü? PKK tarafından kaç kişinin öldürüldüğünü biliyor musunuz?” gibi sözlerle, duyması gerekenleri layığıyla söylemiş kişidir.

YPG’nin bir terör unsuru olmadığını ima eden gazeteciye, haddini bildirmiştir Gülnur Aybet Hoca. Konuşmasının bir bölümünde şöyle bir diyalog var: “Türkiye en başından beri açık ve net söylüyor: Biz hiç bir zaman Suriye de 900km’lik sınırımızda bir terör koridoruna izin vermeyeceğiz. Asla.” -“Amerikalılar istiyorlarsa bizimle burada işbirliğine yapabilirler” -“Ya istemezlerse?” “Sonunda isteyeceklerini düşünüyorum.”

İşte akıcı İngilizcesi ve net ifadeleriyle ülkesini, haklılığını savunabilmesi insana ayrı bir gurur veriyor. Üslubunu bozmadan, sakince, dik duruşuyla gereken cevapları bir bir veriyor hoca.

Gülnur hocanın kariyeri geniş ve dopdolu. Örneğin, British Academy, NATO ve TUBİTAK tarafından yürütülen birçok projenin yöneticiliğini yapmış. The Times gazetesi tarafından Britanya'nın en güçlü 20 Müslüman kadınından biri seçilmiş. Hocanın yerelde ve yurtdışında, yaptıkları saymakla bitmez. İşte söylemek istediğim vatan müdafaasında bugün hala Nene Hatun gibi kadınlarımızın ne kadar güçlü ve etkili olduğudur.

Daha çok anlaşılmaktadır ki vatanına gerçekten sahip çıkan akademisyenlere, bürokratlara, temsil konumunda olan üst düzey her alanda Gülnur Hoca gibi isimlere ihtiyacımız var.

Son söz olarak diyorum ki, böyle harika bir şekilde ülkemizi dış dünya önünde birileri çıkıp savundukça bizler gurur duyuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti Başkanının donanımlı, vatansever, cesur bir başdanışmanına sahip olmasıyla gurur duyuyoruz. Hadsizlere; bu topraklarda yetişmiş vatansever cesur Nene Hatun gibi bir dolu kahraman olduğunu gösterdiğiniz; içimizde geleceğimize dair yeni bir tohum yeşerttiğiniz için gurur duyuyor teşekkür ediyoruz.

Saygıyla.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum