Ne olur Kemalistlere benzemeyin

Yıllardır Kemalistler uyuttu, ne olur, şimdide siz uyutmayın bizi

Kemalistler Kendilerine göre bir “resmî tarih” uydurdular bunca yıl bizlere bu saçmalıkları ezberlettiler. Aksini söyleyen bu vatanın gerçek evlatlarına dünyayı zindan ettiler.

Bu “resmî tarihe” karşı çıkanlarda ne yapacaklarını bilemedikleri için Kemalistlere küfretmeyi marifet saydılar, buda yetmedi gerçekleri olduğu gibi söylemek yerine kendi kafalarına göre bir tarih uydurdular. Yani Kemalistlerin yaptığının aynısını bunlar yaptılar.

İkisi de kendi taraflarının günahlarını, kusurlarını, sakladılar duygusal dürtülerden etkilendiler. Kemalistler, bir  “diktatörlük” olan Atatürk dönemini aklamaya uğraşırken, diğer gurupta  “halife” olan Osmanlı padişahlarını günahsız göstererek Osmanlının devlet yönetimini olan saltanat sistemini İslami devlet yönetimi yapıverdiler,

Yani Kemalistler bir şeyi yapmak isterken Mustafa Kemali ezdi. Diğerlerinin yaptığı da İslam a zarar olarak fatura edildi. Herkes kendi yazdığına inandı ve tarihi kendince yorumladı,

80 yıl Kemalistlerin yaptığını şimdide başkaları yapmaya başladı, Tarihin birçok yerine uyduruk bilgiler oluşturarak Kemalistlerin bunlara inanmasını istiyorlar. Belki de dayatıyorlar.

10 Yıldır yapılan televizyon dizilerinin sadece iki tanesine bakalım. Muhteşem Yüzyıl birilerine göre rezalet, birilerine göre de tarihi gerçekler.

Diriliş Ertuğrul ise tam tersi, Her iki tarafta  “tarih çarpıtılmaz” diye diye çarpıtmanın en kralını yapıyorlar.

Evet Osmanlı siyah beyaz gibi berrak bir tarih değildir, Osmanlı tarihini anlatanlarda anlatım bozukluğu nun olması, ve  o günün olaylarını günümüzün mantığı ile yorumlamamız, daha büyük saçmalıkları ortaya çıkarmaktadır.
Bugün yaşadığımız olaylarda bunların sonucu ortaya çıkmaktadır

Mesela birileri Fatih sultan Mehmet i evliya yaparken, bir başkası da Bizans”lı hanımları haremine dolduran her gece biriyle beraber olan beline düşkün, veziri Çandarlıyı gözü önünde boğduracak kadar cani olduğunu yazabiliyorlar.

Bunları o günün olaylarını, günümüzün mantığı ile yorumlamamızın meydana getirdiği saçmalık olarak değerlendirebilirim.

 Birileri “Fatih, kendi dönemindeki yedi değişik vezir-i âzamdan üçünü boğdurdu. Bir tanesini hapsetti. Sonuncusunu da yeniçeriler öldürdü.” diyerek olayları abartırken, birileri bunu hiç araştırmadı.

Fatih’in oğlu II. Bayezid, padişahlığı şerefine Edirne’de kurduğu içki meclisinde Gedik Ahmet Paşa’yı Boğduruyor. Bu olayı biri sarhoş hükümdar ın marifetleri diye anlatırken, birileri de bu olayı hiç sorgulamadan padişahın sadece sofu padişah olarak anılmasını isteyebiliyor.

Yavuz Selim, sekiz yıllık saltanatında üç vezir-i âzam öldürtüyor. Oda doğrudur. Yunus Paşa’yı ise Mısır seferinden dönerken at üstünde güzel güzel sohbet ettikleri sırada bir lafına kızınca ani bir emirle oracıkta keyfi mi öldürttü, yoksa başka bir hainlik mi var bunları hiç ama hiç ayırt edemiyoruz

Evet, Osmanlı çok büyük bir imparatorluk, onun içinde birkaç kişinin can güvenliği olmayabilir. Bunu hiç kimsenin can güvenliğinin bulunmadığı bir imparatorluk olarak gösterilmesinin tarihe ihanet olduğunu düşünüyorum.

Bugün ABD de herkesin can güvenliği vardır demek neyse o gün Osmanlıda can güvenliği yoktur demekle aynıdır.

Osmanlıda bitmez tükenmez iktidar kavgaları... Hem de kanlı, karanlık ve kaypak kavgalar vardır, ancak İslam’ın emrini her şeyin üstünde tutan büyük bir mücadelede vardır.

Ben burada siyasilerin dürüst olmasını istiyorum, olaylarda çelişki istemiyorum. Bir televizyon dizisi başlarken bu dizi çekiminde hiç hayvan öldürülmemiştir derken ardı ardına kafaların kesilmesi ni hiçbir zaman makul göremiyorum

Ben Tarihi, yazarlar, sinemacılar, televizyon dizileri çarpıtabilir, onları yorumlayabilir, isteyen bakar isteyen bakmaz. Mantığını da kesinlikle kabul etmiyorum.

Siyasetçiler tarihi çarpıtamamalı, çarpıttıkları tarihi “tek gerçekmiş” gibi zorla halka kabul ettirmemeli diye düşünüyorum

Yalanları gerçekmiş gibi bize zorla kim kabul ettirmeye, onu bunu yasaklamaya çalışırsa bu ülke çok zarar görecektir diyorum

Seksen yıl Kemalistlerden yalanlarla dolu bir tarih dinledik, Allah aşkına yeni “resmî” yalanlarla ne olur bizi aldatmayın. Gerçeği sadece gerçeği yazın, yada dizilerini yapın. Biz kendimiz olayları çok iyi yorumlarız, bizi yönlendirmeye kalkarsanız seksen yıl çektiğimiz acıyı bundan sonra”da çekeriz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum