Napolyon’u Dize Getiren Adam…

Kimdir o adam?

Ondan önce…

Napolyon kimdir, ne yapmıştır?

Napolyon Bonapart… Fransız asker, devlet adamı. İyi yetişmiş bir adam, pek çok dil biliyor, matematikten çok iyi anlıyor. Sadece Fransa’yı değil, aldığı kararlarla Avrupa’yı etkilemiş bu adam, dünyaya meydan okuyuşuyla tanınır.

Astlarını hiçbir zaman müstakil halde bırakmamış Napolyon. İdari reform hareketleri yapıyor, önemli işlere imza atıyor. Etrafındaki generalleri öyle bir seçiyor ki hepsi birbirinden başarılı. Donanımlı, iş bilen bir orduya sahip Napolyon.

Bugün Napolyon’un savaş üzerindeki dehası Avrupa’da bazı askeri okullarda ders olarak anlatılıyor.

“Ve asalet benim adımla başlar.” falan diyen de bir adam.

Bu adam bile dize getiriliyor tarihte.

Evet evet, yanlış okumadınız.

Dize getiriliyor.

İşte onu yapan adam Cezzar Ahmed Paşa. Napolyon Bonapart’a karşı Akka Kalesi’ni savunmasıyla ünlü Osmanlı veziri. Bu olay tarihi kaynaklarda Napolyon’un en büyük ikinci yenilgisi olarak geçiyor.

Yenilmez olan Napolyon yeniliyor yani.

Biz dahi bilmiyoruz ama. Tek bir kitabımızda yazmaz çünkü bu başarı.

Mısır'ı alırsa, tüm Doğu’yu hiç zorlanmadan ele geçirebileceği bilen Napolyon’un bile hesap edemediği şeyler oldu. 40 bin kişilik ordusuyla geldi. Malta Adasını ele geçirdikten sonra İskenderiye Limanını aldı ve hemen Kahire’ye yöneldi. Mısır’a ulaşıp hâkimiyet kurması ise kısa sürdü. İngilizlerin ani baskınları karşısında Fransız donanması ağır hasar görmüştü.

Napolyon hiç bilmediği bir yerde köşeye sıkışmıştı. Belki de ilk kez böyle bir acziyet yaşıyordu. Donanmasının bir tersaneye ihtiyacı vardı ancak o tersaneye ulaşabilmesi için Cezzar Ahmed Paşa komutasındaki Akka Kalesini aşması gerekiyordu. O kaleyi almadan tersanelere ulaşamazdı.

Napolyon kale önüne vardığında, bölgeyi ağır bir ateşe tuttu. Sert saldırılarla Cezzar Ahmed Paşa’ya havlu attırmak istedi. Zira onun ününü duymuştu. Ona iki kere çeşitli vaatlerle dolu mektup gönderdi ancak Cezzar Ahmed Paşa gelen her iki elçiyi de idam ettirmişti.

Giderek sertleşen Fransız saldırıları, kuşatmanın başlamasından bir buçuk ay sonra sonuç vermiş, Fransızlar tam içeriye gireceklerken, Cezzar Ahmed Paşa komutasındaki ordunun savunması ve Nizam’ı Cedid’in de yardımlarıyla, Fransızların geri çekilmelerini sağlamıştı. Kuşatmanın 64. gününde, Napolyon bu kaleyi ele geçiremeyeceğini anlamıştı.

Akka Kalesi önünde çakılı kalmış, belli ki Cezzar Ahmed Paşa’yı da bol bol yad etmişti!!!

Toprağı bol olsun Napolyon da yenilmişti. Doğu’yu ele geçirme planı bir Türk tarafından alaşağı edilmişti. Napolyon Bonapart efsanesi en büyük 2. yenilgisini almıştı.

“Ve asalet benim adımla başlar.” diyen adamın ordularını yerle yeksan eden o adam geliyor şimdilerde aklıma… O asil adam.

Ne çok kahramanımız var bizim, ne yaptıklarını bilmediğimiz.

Ne çok başarılı adamlar var tarihimizde, isimlerini anmadığımız.

Ve ne çok yazılamamış destanımız var bizim, oturup da okuyamadığımız…

Rahmet ve Minnetle! 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum